Jesteś tutaj
Strona główna > Badania > Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa

Badanie nazywane jest również: FLUOROANGIOGRAFIA

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Jest to kontrastowe badanie naczyń krwionośnych głównie dna oka, po wcześniejszym dożylnym podaniu barwnika – fluoresceiny. Wykonuje się seryjnie zdjęcia dna oka aparatem zaopatrzonym w odpowiednie filtry, umożliwiające oglądanie fluoryzującego barwnika w naczyniach krwionośnych.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie służy do oceny niektórych niewielkich zmian w naczyniach siatkówk i naczyniówki, pomaga diagnozować niektóre uszkodzenia plamki i różnicować silnie unaczynione zmiany nowotworowe. Wykazuje też obszary niedokrwienia siatkówki i naczyniówki oraz pozwala odróżnić miejsca świeżego zapalenia, obrzęku od starych zmian bliznowatych lub ognisk zwyrodnieniowych dna oka.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

  • Choroby dna oka, w celu m.in. dokładniejszej oceny naczyń siatkówki i ich patologii (np. mikroaneuryzmatów), które nie zawsze dają się zobaczyć wziernikowo.
  • Badanie poprzedzające laseroterapię lub fotokoagulację.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza okulisty

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Przed badaniem należy maksymalnie rozszerzyć źrenicę kroplami krótkodziałającymi (Neo- synefryna, Tropikamid). Aby nie wystąpiły nudności lub wymioty nie należy przed badaniem jeść obfitego posiłku.

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

Badanie dna oka.

OPIS BADANIA

Pacjent siada przed retinofotem (aparatem do robienia zdjęć dna oka), opierając na podpórkach brodę i czoło. Głowa przez cały czas badania powinna być unieruchomiona, a pacjent powinien patrzeć na punkt wskazany przez lekarza. Badanemu podaje się do żyły łokciowej środek cieniujący (10 ml 5% fluoresceiny lub 5 ml 10% fluoresceiny bądź 2 ml 20% fluoresceiny); wprowadza się go bardzo szybko, aby otrzymać falę krwi z odpowiednim stężeniem barwnika. Od momentu podania wykonywana jest automatycznie seria zdjęć, przez pierwsze 2 minuty 2 – 3 zdjęcia w ciągu sekundy, następnie co sekundę, a po kolejnej chwili – co kilka sekund. Po 5 minutach wykonuje się zdjęcia co 30 min. Badanie kończy się po 1,5 – 2 godz. lub wcześniej, w zależności od celu badania. Wykonywaniu zdjęć towarzyszy błysk i trzask aparatu fotograficznego; trzeba o tym wiedzieć, aby uniknąć odruchowego poruszenia oka lub głowy. U małych dzieci ze względu na możliwość braku współpracy badanie wykonuje się rzadko.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z dołączonymi niekiedy zdjęciami.

CZAS

Badanie trwa zwykle od 1 do 2 godzin

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

  • Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).
  • Alergie (np. na niektóre leki).

W czasie badania

  • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. dreszcze, nudności, osłabienie).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Nie ma specjalnych zaleceń.
Po badaniu skóra, spojówki oka i śluzówki są żółte z powodu nagromadzenia się barwnika. Barwnik ten opuszcza organizm przez nerki, dlatego też przez jedną dobę mocz staje się intensywnie żółty. Fakt ten nie powinien niepokoić badanego. Po 36 godzinach od badania nie ma już śladu barwnika w krwiobiegu.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Niekiedy podanie fluoresceiny może wywołać nudności i wymioty, jeśli badany był po obfitym posiłku. Wprowadzany dożylnie barwnik (sól sodowa fluoresceiny) jest dobrze tolerowany przez ustrój. Wyjątkowo mogą wystąpić poważne objawy uczuleniowe (wysypka, dreszcze, duszność, a nawet zapaść), wymagające natychmiastowego podania dożylnie innych leków. Niekiedy mogą wystąpić powikłania po podaniu leków rozszerzających źrenicę u pacjentów z niewykrytą jaskrą zamkniętego kąta przy prawidłowym ciśnieniu ocznym. W wyniku tego może nastąpić jatrogenny atak jaskry, objawiający się silnym bólem oka i niekiedy głowy oraz pogorszeniem widzenia; czasem mogą wystąpić nudności i wymioty; gałka oczna jest twarda z powodu wysokiego ciśnienia ocznego. Atak występuje najczęściej w kilka godzin po podaniu leków rozszerzających źrenicę. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty celem przerwania ataku. W przeciwnym razie długotrwały atak może nawet zakończyć się ślepotą oka. Jeśli jest to niemożliwe natychmiast, można zażyć tabletkę Diuramidu (o ile nie ma przeciwwskazań do jego stosowania), wpuścić do oka lek zwężający źrenicę – Pilocarpinę 2% lub 4% i starać się jak najszybciej dotrzeć do okulisty.

Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Opracowano na podstawie:
dr n. med. Urszula Kozak-Tuleta
Angiografia fluoresceinowa
„Encyklopedia Badań Medycznych”
Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996

Top