Jesteś tutaj
Strona główna > Badania > Histerosalpingosonografia (HyCoSy)

Histerosalpingosonografia (HyCoSy)

Badanie nazywane jest również: HyCoSy

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu fali ultradźwiękowej. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie odbija falę ultradźwiękową. Jednocześnie w pochwie umieszcza się specjalną sondę ultrasonografu; emituje ona ultradźwięki, które po odbiciu od badanych struktur tkankowych w miednicy są zwrotnie odbierane przez sondę. Uzyskane w ten sposób sygnały fali ultradźwiękowej są przetwarzane w ultrasonografie na sygnał wizyjny.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie to umożliwia ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę drożności jajowodów.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

  • Ocena kształtu jamy macicy.
  • Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
  • Dokładna ocena grubości endometrium i ewentualnych ubytków w endometrium (diagnostyka menopauzy).

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Nie ma specjalnych zaleceń. Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

OPIS BADANIA

Badanie wykonywane jest w pracowni ultrasonograficznej. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Do badania wykorzystuje się sterylne narzędzia. Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy.

Badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową
Ryc.4-9 Badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową

Następnie wkłada w ujście zewnętrzne szyjki cienki cewnik lub – rzadziej – końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza) w celu wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego. Jednocześnie badający wprowadza do pochwy sondę ultrasonograficzną (dopochwową) (Ryc.4-9).

Czytaj również:  Cewnikowanie serca

Na monitorze aparatu ultrasonograficznego może obserwować stopniowe wypełnianie jamy macicy środkiem kontrastowym, wypełnienie kontrastem ujść macicznych jajowodów oraz przedostawanie się kontrastu do tzw. zatoki Douglasa. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże w przypadku braku drożności jajowodów pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.

CZAS

Badanie trwa zwykle około 20 minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

  • Data ostatniej miesiączki.
  • Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.

W czasie badania

  • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności)

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Pacjentka powinna do 2-ch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Bardzo rzadko występują objawy uczulenia na środek kontrastowy. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez ocenę rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenie przydatków i zapalenia otrzewnej. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być okresowo powtarzane. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

Opracowano na podstawie:
dr n. med. Wiesław Tyliński
Histerosalpingosonografia
„Encyklopedia Badań Medycznych”
Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996

Top