Jesteś tutaj
Strona główna > Badania > Test owulacyjny

Test owulacyjny

Badanie nazywane jest również: TEST PŁODNOŚCI, TEST LH

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie polega na stwierdzeniu w okresie okołoowulacyjnym – przewidywanym na podstawie przebiegu cyklu miesiączkowego – wzrostu wydalania z moczem hormonu luteinizującego (LH). Pomaga to określić dokładnie termin owulacji (jajeczkowania), a co za tym idzie okres płodny kobiety.
Regulatorem zmian fizjologicznych w cyklu płciowym kobiety są wydzielane do krwi w zmiennych ilościach i odpowiednich proporcjach hormony. Ustalono, że stężenie w surowicy krwi i w moczu hormonu luteinizującego (LH) – wydzielanego przez przysadkę mózgową – zwiększa się szybko w okresie przedowulacyjnym, osiągając maksymalne wartości na 24-36 godzin przed owulacją (uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graffa). Ponieważ zapłodnienie możliwe jest w przypadku obecności plemników w drogach rodnych tylko w ograniczonym czasie – przed lub po owulacji – dokładna znajomość jej terminu, ułatwia planowanie ciąży.
Znane są również inne naturalne metody ustalania terminu owulacji: proste (tzw. kalendarzyk małżeński, pomiar temperatury ciała, badanie właściwości śluzu), jak i bardziej skomplikowane (badanie oporności elektrycznej śliny, badanie sposobu krystalizacji śluzu lub śliny metodą optyczną). Skuteczność metod naturalnej kontroli płodności jest ograniczona ze względu na znaczną ilość czynników wpływających na wynik badania.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie pomaga ustalić termin owulacji i przez to regulować płodność. Jest szczególnie przydatne dla małżeństw, w których kobieta ma kłopoty z zajściem w ciążę.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

  • Ustalenie terminu owulacji w celu wybrania dogodnego momentu zapłodnienia.
  • Regulacja płodności metodą naturalną.

Badanie może być wykonane bez zlecenia lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. W sytuacjach, gdy test ma służyć ustaleniu optymalnego terminu zapłodnienia, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

W dniach poprzedzających i w dniu badania unikać napięć emocjonalnych. O ile to możliwe, nie przyjmować w tym czasie również żadnych leków. Nie spożywać alkoholu, używek, nadmiernej ilości płynów.

Czytaj również:  Scyntygrafia wątroby

OPIS BADANIA

Test trwa kilka kolejnych dni przed spodziewaną w połowie cyklu owulacją. Materiałem do przeprowadzenia testu owulacyjnego jest mocz badanej kobiety. Około 50-100 ml moczu należy oddać do czystego, dokładnie umytego bez detergentów naczynia. Istotne jest, aby mocz oddawać zawsze o tej samej porze dnia. Ponieważ najwyższe stężenie LH w moczu obserwuje się w godzinach wieczornych i nocnych, najlepiej oddać mocz późnym wieczorem (np. o 23.00) lub rano. Jeżeli badanie wykonywane będzie samodzielnie przy użyciu testu zakupionego w aptece, należy postępować zgodnie z instrukcją na załączonej ulotce.
Jeśli test przeprowadzany będzie w laboratorium analitycznym, mocz do rana należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-6°C. Moczu nie wolno zamrażać.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

  • Choroby infekcyjne dróg moczowych.
  • Aktualnie przyjmowane leki.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?

Jeśli test przeprowadzono w celu ustalenia optymalnego dnia do zapłodnienia, należy pamiętać, że zbyt intensywne życie płciowe lub samogwałt mogą prowadzić do okresowego obniżenia ilości plemników w nasieniu oraz zmniejszenia objętości i gęstości płynu nasiennego. Wobec powyższego, wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, duża częstotliwość stosunków płciowych wcale nie zwiększa prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Zaleca się raczej kilkudniową wstrzemięźliwość i odbycie stosunku płciowego w czasie zbliżonym do terminu owulacji.
W przypadku, gdy badanie nie wykazało szczytu owulacyjnego, należy skantaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. O ile ustalenie terminu owulacji służyć miało ograniczeniu płodności, należy zachować np. wstrzemięźliwość płciową.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU

Brak powikłań. Badanie może być wykonywane wielokrotnie.

Opracowano na podstawie:
dr n. przyr. Kazimierz Dominiak
Test owulacyjny
„Encyklopedia Badań Medycznych”
Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996

Top