Jesteś tutaj
Strona główna > Dietetyka > Co to jest otyłość i dlaczego jest tak groźna?

Co to jest otyłość i dlaczego jest tak groźna?

Otyłość to choroba przewlekła, która została spowodowana zbyt dużą w stosunku do potrzeb organizmu podażą energii. Czym dokładnie jest i jakie są jej efekty?

Nadmiar magazynowy w tkance tłuszczowej

Energię tę – w postaci kalorii – pobiera się ze spożywanych pokarmów. Jeśli dostarczamy jej zbyt dużo w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem jest zwykle jej magazynowanie w postaci tkanki tłuszczowej.

Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna i wywołuje liczne dolegliwości oraz nieprzyjemne i – co najważniejsze – groźne powikłania, np. serca, ale też i innych narządów.

Oblicz swoje BMI

Warto obliczyć swoje BMI (tzw. Body Mass Index), co oznacza Wskaźnik Masy Ciała. Określa on relację między masą ciała a wzrostem. Znając własne BMI, znamy swoje zapotrzebowanie na energię, a także możemy policzyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. BMI pozwala ocenić skalę zagrożenia chorobowością i śmiertelnością.

Warto zapamiętać, że im wyższy jest wskaźnik BMI, tym większe ryzyko zachorowań i powikłań z powodu licznych groźnych schorzeń. Przyjmuje się, że nadwagę mają osoby, u których wartość BMI przekracza 25 kg/m2 mają, a od BMI równego 30 kg/m2 mówi się już o otyłości.

WHO klasyfikuje otyłość według wskaźnika BMI jako otyłość I, II i III stopnia – ostatni rodzaj jest najgroźniejszy i jest nazywany otyłością śmiertelną.

Otyłość brzuszna 

Otyłość to bardzo poważna choroba XXI wieku. Warto też wiedzieć, że bez względu na BMI, wyjatkowo groźna jest otyłość brzuszna – może ona prowadzić do zaburzeń gospodarki tłuszczowej, przemiany materii, ale też do cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Jeśli wskaźnik obwodu talii podzielony przez obwód bioder u mężczyzn jest = lub >1, a u kobiet u kobiet jest = lub >0,8, mówimy o otyłości brzusznej. 

Co ciekawe, otyłości brzusznej trudno się pozbyć – tłuszcz na brzuchu ma tendencję do pozostawania, nawet mimo aktywności fizycznej i stosowania diety. Lepszą metodą jest zatem profilaktyka.

Czytaj również:  Jakie odżywki wybrać przy intensywnych trenigach?

Jakie choroby grożą ludziom otyłym? 

Wśród poważnych chorób, na jakie zwykle cierpią osoby z poważną nadwagą, są m.in. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, udar mózgu, cukrzyca typu II, złośliwe nowotwory (rak jelita grubego, trzonu macicy, piersi itd.). Może też dojść do zawału serca, zakrzepicy żylnej itd. 

Jednak nie dla każdego BMI jest dobrym wskaźnikiem ryzyka – w tej grupie są np. sportowcy zawodowi, kobiety w ciąży, osoby w wieku starszym oraz dzieci.

Warto też mierzyć obwód pasa

Ważną wskazówką w ocenie stanu zdrowia jest też regularny pomiar obwodu pasa. Wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia oddychania czy cukrzyca to zwykle problem mężczyzn o obwodzie pasa powyżej 102 cm, a także kobiet o obwodzie powyżej 88 cm.

foto: Joenomias / Pixabay

Top