Opracowanie: dr hab. n. med. Roman J. Nowicki
Specjalista dermatolog-wenerolog, alergolog
CENTRUM LECZENIA GRZYBIC
NZOZ Vita Medicine, Sopot

Opublikowano dzięki uprzejmości firmy Johnson & Johnson Poland


JAK WALCZYĆ Z GRZYBICĄ PAZNOKCI

Achilles w rodzinie
Projekt "Achilles w Rodzinie" stanowi badanie epidemiologiczne rozprzestrzeniania się grzybicy w obrębie rodzin chorych na grzybicę paznokci. W tym projekcie, badaniu poddani zostaną członkowie rodzin osób, u których już stwierdzono grzybicę.

Projekt "Achilles w rodzinie" organizowany jest przez Stowarzyszenie Prophilaktikos z Bydgoszczy, głównym sponsorem jest firma farmaceutyczna Janssen - Cilag. O randze tego badania świadczy honorowy patronat przedstawiciela Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Projekt "Achilles w rodzinie" jest aktualnie przeprowadzany w poradniach dermatologicznych w całej Polsce.

Grzybicę paznokci możesz mieć sam wtedy zarażasz współdomowników. I odwrotnie. Ktoś z Twojej Rodziny może zarazić Ciebie. Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć grzybicę paznokci lub już wiesz że ją masz, odwiedź lekarza dermatologa wspólnie ze swoim życiowym partnerem. Jeśli wiesz, że ktoś w Twojej Rodzinie cierpi na grzybicę paznokci namów Go na wizytę i przy okazji sam sprawdź czy jesteś zdrowy. Najskuteczniej bowiem jest zwalczać grzybicę parami.Co to jest grzybica ?

Jest to schorzenie skóry wywołane przez różne gatunki grzybów. Grzybicą można się zarazić poprzez kontakt z jej zarodnikami. Znaleźć je można wszędzie: w sierści zwierząt, na wszelkiego rodzaju wykładzinach, w meblach, w glebie, w wolnostojącej wodzie oraz na skórze i błonach śluzowych innych ludzi. Aby zarodniki grzybów mogły się rozwijać muszą mieć ku temu sprzyjające warunki, przede wszystkim: ciepło, mokro i ciemno.

Grzybica skóry stóp, a w szczególności grzybica paznokci jest wysoce zakaźna. Dopóki zmiany znajdujące się na paznokciach nie ustąpią, stanowią potencjalne źródło zakażenia. Dlatego niezwykle ważne jest przestrzegani kilku prostych zasad, które mogą znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób pomiędzy członkami rodziny:
  • nie korzystaj ze wspólnego ręcznika
  • miej tylko swoje nożyczki lub cążki do paznokci i nikomu ich nie użyczaj
  • pod prysznic chodź tylko w swoich osobistych klapkach
  • dokładnie płucz i odkażaj wannę po każdej kąpieli

    >> Grupy ryzyka grzybicy paznokci