Jesteś tutaj
Strona główna > Koronawirus > Co wiemy o koronawirusie COVID-19 – podsumowanie

Co wiemy o koronawirusie COVID-19 – podsumowanie

Koronawirusa COVID-19 odkryto pod koniec 2019 roku w Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, co o nim wiemy. Podczas trwania pandemii udało się go poznać, zebrać o nim cenne informacje i opracować szczepionki.

Informacje o COVID-19 w pigułce

W 2020 roku wystąpiła nowa odmiana koronawirusa, a w rezultacie kolejna epidemia, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat – 11 marca 2020 roku oficjalnie nazwaną ją pandemią.

  • Za źródło zakażenia przyjęto sprzedawane na targu w Wuhan dzikie zwierzęta. Nie ma jednak pewności, jakie jest źródło wirusa. Koronawirus zdążył jednak rozejść się na inne części Chin, a także poza granice kraju. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano w USA i Kanadzie, potem we Francji i Niemczech.
  • Dlaczego wirusa nazwano COVID-19? „CO” oznacza koronę, „VI” – wirusa, „D” – disease (ang. choroba). Z kolei 19 wskazuje na rok jej wystąpienia, czyli 2019 r.
  • Objawy koronawirusa COVID-19 są bardzo podobne do symptomów grypy – to m.in. wysoka gorączka i problemy z oddychaniem, bóle mięśni, płytki oddech, bóle mięśni, suchy kaszel, utrata węchu i smaku, ew. dreszcze, wymioty czy nudności, biegunka;
  • Koronawirus COVID-19 może być przenoszony drogą kropelkową. Można zarazić się też poprzez dotykanie powierzchni, których dotykały zarażone osoby.
  • Wśród zaleceń WHO jest częste mycie rąk, utrzymywanie dystansu od innych osób w miejscach publicznych, dezynfekcję powierzchni (na przykład kluczy, drzwi czy telefonu). 
  • Przeciętny czas inkubacji koronawirusa wynosi około 5 dni. WHO określa jednak, że czas od zachorowania do pojawienia się pierwszych objawów może się wahać od 1 do 14 dni – później zmieniono ten okres do 10 dni.
  • Obecnie znamy dokładny kod genetyczny koronawirusa, dlatego specjaliści z całego świata opracowali szczepionki – pierwszym koncernem był Pfizer.

Czym są koronawirusy?

Koronawirusy stanowią dużą rodzinę wirusów, które wywołuję liczne choroby – jak m.in. MERS (Bliskowschodni zespół oddechowy) czy SARS (Zespół Ciężkiej Niewydolności Oddechowej). Oba występowały na całym świecie, ale największe spustoszenie wywołały w Chinach.

Czytaj również:  Po jakim czasie ozdrowieńcy mogą się szczepić przeciw COVID-19?

fot. Tumisu / Pixabay

Top