Jesteś tutaj
Strona główna > Koronawirus > Czym różnią się szczepionki na COVID-19?

Czym różnią się szczepionki na COVID-19?

Do skutecznych sposobów walki z koronawirusem zaliczamy szczepienia ochronne, które jednak są dostępne od niedawna. Od opracowania szczepionki przez koncern Pfizer pojawiają się kolejne. Jakie? Najpopularniejsze i dostępne w Polsce wymieniamy poniżej.

Szczepionki mRNA

mRNA to jeden z kwasów nukleinowych. Fragment mRNA w szczepionkach na SARS-CoV-2 zawiera recepturę na białko S, które stanowi element rozpoznawczy wirusa, a jest nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego.

Pfizer-BionTech Comirnaty

Skuteczność: ponad 90% . Efekt szczepienia jest widoczny w redukcji liczby zgonów, hospitalizacji związanych z COVID-19, choroby o przebiegu ciężkim czy w ogóle wystąpienia objawowych zakażeń.  

Dawki: 2 w odstępie 21 dni.

Możliwe działania uboczne: ból w miejscu podania, ból głowy, dreszcze, uczucie zmęczenia, obrzęk w miejscu podania, zaczerwienienie skóry, rzadziej reakcja nadwrażliwości na jakiś składnik. Zaleca się pozostanie w ośrodku przez kwadrans po szczepieniu – dotyczy wszystkich wymienionych szczepionek.

Moderna: Moderna COVID-19 Vaccine

Skuteczność: około 90%. To szczepionka działająca na bazie tego samego mechanizmu, co szczepionka Pfizer-BionTech. Efekt i ew. działania niepożądane są podobne.

Dawki: 2 w odstępnie 28 dni.

Możliwe działania uboczne: dreszcze, ból i zaczerwienie lub obrzęk w miejscu podania, ból głowy, zmęczenie. Bardzo rzadko reakcja nadwrażliwości na składnik występujący w szczepionce.

Szczepionki wektorowe

W ich opracowaniu wykorzystuje się unieszkodliwione wirusy, które służą za przenośnik substancji wywołującej wirusa.

AstraZeneca-University of Oxford: Vaxzevria

Skuteczność: 63-88%. Niższa niż szczepionek mRNA.

Dawki: 2 w odstępnie około 4-12 tygodni.

Możliwe działania niepożądane: tkliwość i ból w miejscu podania, zmęczenie, ból mięśni i głowy, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, ból stawów, nudności. Stwierdzono jednak rzadkie przypadki zakrzepowych incydentów (częstość 1–10 przypadków na 1 milion zaszczepionych).

Johnson & Johnson COVID-19 vaccine

Skuteczność: 85% w zapobieganiu chorobie o ciężkim przebiegu, około 66% w zapobieganiu objawowemu zakażeniu. Szczepionka ostatnia z jak dotąd dopuszczonych do stosowania wymienionych w tym tekście.

Czytaj również:  Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie – podsumowanie

Dawka: 1.

Działania niepożądane: ból głowy, ból w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, nudności i gorączka, zmęczenie.

fot. Dimhou / Pixabay

Top