Jesteś tutaj
Strona główna > Koronawirus > Efektywna dezynfekcja pomieszczeń i ludzi

Efektywna dezynfekcja pomieszczeń i ludzi

Czas pandemii wymusił na osobach prywatnych jak również przedsiębiorcach, stosowanie odpowiedniej dezynfekcji przedmiotów, pomieszczeń, pojazdów czy ludzi. Ta niespotykana wcześniej w takiej skali dekontaminacja wymaga stosowania odpowiednich urządzeń tj. na przykład bramki odkażające inaczej bramki dezynfekujące.

Dezynfekcja powierzchni

Dezynfekcja pomieszczeń

W małej skali każdy z nas wie, że należy używać płynów dezynfekujących, czyszcząc dłonie, a także różne produkty tj. telefony lub powierzchnie np. stolik restauracyjny czy biurko. Jednak jeśli mowa o przedsiębiorstwie taka dekontaminacja wymaga większych nakładów pracy. Dlatego stosuje się tam urządzenia, dzięki którym dezynfekcja pomieszczeń staje się zajęciem prostym i szybkim. Aby odkazić pomieszczenia musimy stosować takie substancje chemiczne, które umożliwią nam usunięcie grzybów, wirusów i bakterii. Urządzeniami, które efektywnie radzą sobie z pracą w takich warunkach, są urządzenia wysokociśnieniowe. Ich zaletą jest to, że potrafią zużyć mniej substancji niezbędnych do odkażania niż urządzenia niskociśnieniowe, co sprawia, że są bardzo wydajne.

Sprzęt do dezynfekcji

Wybierając właściwe dla użytkowanej przez nas przestrzeni, urządzenie, należy zwrócić uwagę, że występują sprzęty mające pompy tłokowe lub też membranowe. Obie wersje mogą mieć napęd albo elektryczny albo silnik benzynowy. Ten drugi jednak stosuje się zazwyczaj w miejscach, wymagających natrysku ciągłego. Pompy tłokowe mogą pracować w środowiskach zagrożonych wybuchem, dlatego też posiada ona certyfikat ATEX i dostępna jest w wersji pneumatycznej. Pompy membranowe operują wydajnością w wysokości 2,2 lub 8l płynu na minutę, natomiast pompy tłokowe 4l/min. Jak widać, rodzaj pompy wpływa na jej wydajność. Im większą mamy przestrzeń do dezynfekcji, tym większą wartość powinna posiadać pompa, aby dekontaminacja zabrała jak najmniej czasu.

Powyższe pompy najlepiej stosować w miejscach, gdzie dezynfekcja pomieszczeń dokonywana jest raz na jakiś czas, np. w zakładach, gdzie dekontaminacja przebiega po każdej zmianie. Natomiast w miejscach, gdzie dezynfekcja jest potrzebna częściej, lepiej sprawdzą się urządzenia mobilne. Stosuje się je zwłaszcza tam, gdzie istnieje potrzeba przemieszczenia się między różnymi miejscami, wymagającymi dezynfekcji. Są nimi np. ciągi komunikacyjne w szpitalach. Urządzenia mobilne umieszczane są na wózku, posiadającym 12l zbiornik na środki dezynfekcyjne. Urządzenie odkaża pomieszczenia stosując suchą mgłę, która zmniejsza pobór substancji. Miejscami, gdzie urządzenia mobilne sprawdzają się najlepiej są, prócz szpitali, pomieszczenia użyteczności publicznej, środki transportu czy biura.

Czytaj również:  Czym różnią się szczepionki na COVID-19?
Bramka do dezynfekcji

Dezynfekcja ludzi

Innych środków wymaga natomiast dezynfekcja ludzi oraz dezynfekcja pojazdów. W takim przypadku stosuje się zazwyczaj bramki dezynfekujące. Dekontaminacja ludzi i pojazdów dzięki takim bramkom, odbywa się dzięki natryskiwaniu z wielu dysz, które są umieszczone na ramionach takiego urządzenia. Stosowanie bramek dezynfekujących jest niezwykle proste – wystarczy jedynie przejść przez nią. Działanie umożliwia tutaj bądź fotokomórka reagująca na ruch osoby lub przycisk nożny, uruchamiany przez osobę wchodzącą lub wychodzącą. Dzięki takim rozwiązaniom nie mamy kontaktu z samą bramką, za to mamy kontakt z niezbędną ilością płynu dezynfekcyjnego. Co jeszcze bardziej istotne dla przedsiębiorców to to, że bramki dezynfekcyjne nie wymagają żadnej instalacji, gdyż stosowany system jest samonośny i wykorzystuje kabel elektryczny o napięciu 220V.

Bramki dezynfekujące skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie wirusa i mogą być używane na lotniskach, centrach handlowych, a także szpitalach.

Zdecydowanie warto rozważyć zakup niezbędnego, profesjonalnego sprzętu do dekontaminacji pomieszczeń, ludzi i pojazdów, aby ograniczyć transmisję wirusa. Jest to wyzwanie przed którym wszyscy stanęliśmy, a firmy traktujące problem dezynfekcji pomieszczeń i ludzi w sposób odpowiedzialny, wpisując się w efektywną walkę z pandemią.

Materiał partnera (LH)

Top