You are here
Home > Medycyna > Kolposkopia

Kolposkopia

laboratorium

Na czym polega badanie kolposkopii?

Kolposkopia to badanie wykonywane tzw. kolposkopem, którego celem jest obejrzenie powierzchni szyjki macicy, jej kanału, pochwy i sromu przy pomocy. Kolposkop to urządzenie optyczne pozwalające uzyskać obraz trójwymiarowy, w powiększeniu od 4 do 50 razy. Jeśli użyty zostanie kolpomikroskop, to nawet aż do 400 razy. Celem badania jest określenie struktury, barwy itd. nabłonka oraz naczyń krwionośnych. Badanie zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. 

Jak wygląda badanie?

Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Stosowany jest wziernik samotrzymający, co ułatwia widoczność szyjki macicy. W razie problemów może asystować dodatkowa osoba, która będzie trzymała wziernik. Potem wprowadza się do wnętrza pochwy inny wziernik, z układem optycznym. 

Lekarz ocenia rodzaj wydzieliny i ew. upławy, następnie ogląda wnętrze ponownie po odkażeniu pochwy i trzeci raz po przemyciu jej 3% roztworem kwasu octowego lub 5% roztworem kwasu mlekowego. Ten ostatni etap pozwala określić zmiany. W razie wątpliwości i podejrzeń zmian rakowych, ginekolog pobiera tzw. wycinek celowany. Wynik ma formę opisu ze zdjęciami.

Obrazy kolposkopowe szyjki macicy – rodzaje

Obrazy kolposkopowe szyjki macicy mogą być:

– prawidłowe (grupa 1); 

– nieprawidłowe (grupa 2); 

– niejasne (grupa 3); 

– inne (grupa 4).

Jeśli zostaną zdiagnozowane zmiany z 2 i 3 grupy, pobiera się wycinki lub wykonuje cytologię szyjki macicy.

Kiedy należy wykonać badanie?

Warto poddać się kolposkopii, aby pobrać materiał do badania histopatologicznego, a także ocenić zmiany w kanale szyjki macicy, stopień zaawansowania raka czy też zmiany kolposkopowe.

Badanie nie wiąże się z powikłaniami i można je wykonywać wielokrotnie u pacjentek w każdym wieku. Po badaniu można współżyć po ok. 7 dniach.

Jak przygotować się do badania?

Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać innych badań, ale kilka dni wcześniej polecane jest USG transwaginalne i cytologia. Kilka Nie należy z kolei współżyć seksualnie, gdyż może to zaburzyć wynik badania. Nie wykonuje się go także podczas miesiączki.

Wcześniej należy też poinformować lekarza o chorobach narządu rodnego, ciążach, podać datę miesiączki. Ginekolog może też zapytać o współżycie, irygację pochwy, ostatnie badanie transwaginalne, ew. alergie, skłonność do krwawień itd.

Cel badania 

Kolposkopia ułatwia zdiagnozowanie problemu i określenie dalszych działań, tj. leczenia. Można też wykryć dzięki niemu wstępną postać raka szyjki macicy, który jest we wczesnym stadium w 100 proc. wyleczalny. Dokładność kolposkopii dla raka szyjki macicy wynosi ok. 79-97%. 

Podczas badania można też pobrać tzw. wycinek celowany. Pomaga ono ponadto ustalić, jak wykonać prawidłowo operację na pochwie, szyjce macicy czy sromie, a także ocenić, czy po zmiana została usunięta w całości. 

Foto: jarmoluk / Pixabay

Top