Jesteś tutaj
Strona główna > Medycyna > Znaczenie fototerapii w medycynie

Znaczenie fototerapii w medycynie

Światłoterapia ma wpływ na poprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jest wykorzystywane m.in. w kosmetyce, ale też w medycynie – w dużym stopniu w dermatologii. 

Dzięki fototerapii zachodzą w naszym organizmie między innymi naturalne procesy regeneracyjne. Co więcej, światło wzmacnia układ odpornościowy, pobudza krążenie krwi i stymuluje przemianę materii, a także uaktywnia mechanizmy obronne organizmu. To skuteczny i prosty sposób, aby na przykład uregulować poziom cukru we krwi czy sen. 

Leczenie światłem sprawdza się w chorobach oczu (jak jaskra, zaćma, przewlekłe zmęczenie oczu), układu nerwowego (nerwica, zawroty głowy), schorzeniach układu krążenia (nadciśnienie, choroba wieńcowa), zaburzeniach psychicznych (jak depresja, apatia), w przypadku otyłości i cukrzycy, a także w schorzeniach dermatologicznych.

Światłoterapia w dermatologii i kosmetyce

Fototerapia ma też szerokie zastosowanie w dermatologii oraz kosmetyce, m.in. ma bowiem działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pomaga walczyć z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, a także łuszczycą, może również opóźniać proces starzenia się skóry, stymulować wytwarzanie kolagenu, łagodzić podrażnienia i przyspieszać procesy regeneracyjne. Różne rodzaje i kolory światła pomagają na konkretne problemy – fototerapia jest coraz bardziej docenianą alternatywą lub uzupełnieniem leczenia.

Kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju światła do konkretnej dolegliwości, aby uzyskać pożądane efekty. Na przykład białe światło poprawia elastyczność i sprężystość skóry, żółte łagodzi podrażnienia i poprawia system obronny organizmu, a fioletowe nawilża i chroni przed wolnymi rodnikami.

Lena.k, f: Constant Loubier / unsplash.com

Czytaj również:  Masz szansę na bezpłatną pomoc
Top