Co to jest menopauza? - Dlaczego kobiety przestają miesiączkować? - Kiedy zaczyna się przekwitanie? - Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania? - Jakie są następstwa przekwitania? - Czy można zapobiec menopauzie? - Po co stosować HTZ (hormonalną terapię zastępczą)? - Czy hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko innych schorzeń? - Jak w praktyce wygląda stosowanie HTZ? - Czy można przyjmować HTZ i nie miesiączkować? - Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania HTZ? - Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na cukrzycę? - Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na nadciśnienie tętnicze? - Czy występują jakieś objawy niepożądane podczas stosowania HTZ? - Czy stosowanie HTZ może spowodować wzrost masy ciała? - Jak długo należy stosować HTZ?

opracowanie: dr n. med. Krystyna Suchecka-Rachoń
Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii
Akademia Medyczna w Gdańsku
opublikowano - październik 2001, aktualizowano - sierpień 2002

Co to jest menopauza? - Dlaczego kobiety przestają miesiączkować? - Kiedy zaczyna się przekwitanie?

Co to jest menopauza?
Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Okres kilku lat przed i po menopauzie nazywa się przekwitaniem, inaczej klimakterium lub okresem okołomenopauzalnym.

Dlaczego kobiety przestają miesiączkować?
Z wiekiem dochodzi do wygasania czynności jajników. Przestają w nich dojrzewać komórki jajowe oraz spada cykliczna produkcja hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. W konsekwencji błona śluzowa macicy nie jest już pobudzana do wzrostu i nie ulega cyklicznemu złuszczaniu. Objawia się to początkowo zaburzeniami miesiączkowania a następnie ich całkowitym zanikiem.

Kiedy zaczyna się przekwitanie?
Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi 50 lat. Najczęściej występuje pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Objawy przekwitania mogą pojawić się na parę lat przed ostatnią miesiączką i zwykle utrzymują się przez kilka, a nawet kilkanaście lat po niej. Objawy przekwitania są związane z postępującym spadkiem produkcji hormonów jajnikowych, głównie estrogenów.


>> Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania?