Co to jest menopauza? - Dlaczego kobiety przestają miesiączkować? - Kiedy zaczyna się przekwitanie? - Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania? - Jakie są następstwa przekwitania? - Czy można zapobiec menopauzie? - Po co stosować HTZ (hormonalną terapię zastępczą)? - Czy hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko innych schorzeń? - Jak w praktyce wygląda stosowanie HTZ? - Czy można przyjmować HTZ i nie miesiączkować? - Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania HTZ? - Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na cukrzycę? - Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na nadciśnienie tętnicze? - Czy występują jakieś objawy niepożądane podczas stosowania HTZ? - Czy stosowanie HTZ może spowodować wzrost masy ciała? - Jak długo należy stosować HTZ?

opracowanie: dr n. med. Krystyna Suchecka-Rachoń
Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii
Akademia Medyczna w Gdańsku
opublikowano - październik 2001, aktualizowano - sierpień 2002

Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania?

Wraz z postępującym spadkiem jajnikowej produkcji estrogenów w okresie przekwitania, większość kobiet odczuwa przykre dolegliwości. Do najczęstszych i najbardziej dokuczliwych należą:
  • Uderzenia gorąca (wary) - to nagłe uczucie ciepła, obejmującego głowę, szyję, czasami tułów. Objaw ten może występować nawet wiele lat po menopauzie.
  • Napadowe poty nocne - zwykle występują razem z uderzeniami gorąca. Czasami są tak nasilone, że zmuszają do kilkakrotnej zmiany bielizny w nocy.
  • Napadowe kołatania serca
  • Drażliwość, uczucie lęku, przygnębienie, bezsenność, depresja, zaburzenia koncentracji i pamięci.

Ponadto wiele kobiet w okresie przekwitania skarży się na zmęczenie, zawroty i bóle głowy, mrowienie, drętwienie rąk, bóle kostno-stawowe, na utratę zainteresowania seksem i brak satysfakcji ze współżycia. Towarzyszą temu zaburzenia miesiączkowania. Powyższe objawy utrudniają nie tylko wykonywanie pracy zawodowej, ale i codziennych obowiązków domowych.
Estrogeny wypływają także na stan skóry i nabłonków. Ich niedobór, po menopauzie prowadzi do zmniejszenia syntezy białka, zwanego kolagenem. Powoduje to zmiany w skórze, która staje się bardziej sucha i pomarszczona. Można powiedzieć, że w tym okresie nasila się proces jej starzenia. Dochodzi również do zmian zanikowych w obrębie układu moczowo-płciowego. Objawia się to suchością śluzówek, co może być jedną z przyczyn bolesnego współżycia, zwiększoną podatnością dróg rodnych i układu moczowego na zakażenia.


>> Jakie są następstwa przekwitania?