Co to jest menopauza? - Dlaczego kobiety przestają miesiączkować? - Kiedy zaczyna się przekwitanie? - Jakie są dolegliwości i objawy przekwitania? - Jakie są następstwa przekwitania? - Czy można zapobiec menopauzie? - Po co stosować HTZ (hormonalną terapię zastępczą)? - Czy hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko innych schorzeń? - Jak w praktyce wygląda stosowanie HTZ? - Czy można przyjmować HTZ i nie miesiączkować? - Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania HTZ? - Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na cukrzycę? - Czy można stosować HTZ u kobiet chorych na nadciśnienie tętnicze? - Czy występują jakieś objawy niepożądane podczas stosowania HTZ? - Czy stosowanie HTZ może spowodować wzrost masy ciała? - Jak długo należy stosować HTZ?

opracowanie: dr n. med. Krystyna Suchecka-Rachoń
Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii
Akademia Medyczna w Gdańsku
opublikowano - październik 2001, aktualizowano - sierpień 2002

Po co stosować HTZ (hormonalną terapię zastępczą)?

Po co stosować HTZ skoro nasze babcie i prababcie bez uzupełniania niedoborów hormonalnych cieszyły się dobrym zdrowiem?
Czy na pewno cieszyły się dobrym zdrowiem? Czy ktoś je o to pytał? Te pytania pozostają bez odpowiedzi. W dzisiejszych czasach dzięki postępom medycyny i opieki zdrowotnej średnia długość życia kobiet w Polsce wydłużyła się do 80 lat. Oznacza to, że aż jedna trzecia życia przeciętnej kobiety przypada na okres pomenopauzalny. Dzisiaj kobieta 50 letnia to kobieta pracująca zawodowo, od której wymaga się pełnej aktywności intelektualnej. To kobieta, która wychowała dzieci, a po ich wyjściu z domu walczy z przygnębieniem lub depresją, bo właśnie przestała być potrzebna. Od kobiety wiejskiej, wymaga się pełnej sprawności fizycznej, czemu powoli nie może sprostać. Tym kobietom medycyna może zaproponować hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Powinna ona być jednak indywidualnie dobrana, po rozważeniu wskazań i przeciwwskazań w oparciu o badania dodatkowe takie jak: mammografia, USG dopochwowe, pomiar ciśnienia krwi oraz poziomy cukru i lipidów w surowicy.
Początkowo, w latach sześćdziesiątych, lekarze zalecali stosowanie estrogenów tylko przez krótki czas i jedynie po to, aby łagodzić wczesne objawy okresu przekwitania. Obecnie wiadomo, że długotrwałe leczenie hormonalne poza poprawą komfortu życia zmniejsza zachorowalność i śmiertelność wynikającą z choroby wieńcowej oraz utraty masy kostnej, czyli osteoporozy. Istnieją sugestie, że HTZ zapobiega też rozwojowi choroby Alzheimera.


>> Czy hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko innych schorzeń?