CZYNNIKI RYZYKA, DIETA I TRYB ŻYCIA

Czy wiesz
co wiesz?

TEST
INTERAKTYWNY
Opracowanie informacji: Jarosław Furmański, Anna Kosmol
Katedra i Klinika Nadciśnienia Tętniczego
Akademia Medyczna w Gdańsku
 • Co to są czynniki ryzyka?
   Czynniki ryzyka to cechy i nawyki które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u osoby, u której one występują.
   Istnieją czynniki ryzyka, które możemy zmienić i te na które nie mamy wpływu (np. wiek lub płeć). Czynniki na które mamy wpływ to między innymi palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu.
   Im więcej czynników ryzyka występuje u jednej osoby, tym większe jej ryzyko zachorowania, dlatego warto starać się przedłużać swoje życie zmieniając styl życia.
 • Czy ciężar ciała ma znaczenie przy rozwoju nadciśnienia?
   Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest dwa razy częściej wśród ludzi otyłych, a większa część chorych z nadciśnieniem ma nadwagę. Zrzucenie zbędnych kilogramów prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.
 • Jakie są typy otyłości?
   Nietrudno zauważyć, że ludzie otyli mają "różne kształty". Panowie w starszym wieku z reguły "hodują brzuszki", natomiast panie "rosną w biodrach". Miejsca w którym odkłada się tkanka tłuszczowa, gdy przybieramy na wadze zależą między innymi od poziomu hormonu nazywanego testosteronem - dlatego panowie i panie tyją w innych miejscach.
   W otyłości brzusznej lub używając porównań kulinarnych - typu jabłko, większa ilość tkanki tłuszczowej odkłada się w jamie brzusznej - tak tyją głównie panowie.
   Otyłość biodrowa (typu gruszki) to sytuacja kiedy dodatkowe fałdki tworzą się na biodrach i pośladkach - tak niestety przybierają na wadze panie. Od miejsca w którym gromadzimy dodatkowe kilogramy zależy nasze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Tkanka tłuszczowa odkładająca się w jamie brzusznej jest bardziej wrażliwa na działanie hormonów podwyższających poziom tłuszczów w surowicy, a co za tym idzie stanowi dodatkowy czynnik ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.
 • Co powinny jeść osoby z nadciśnieniem?
   Przez samo zmniejszenie nadwagi wartości ciśnienia tętniczego mogą zostać często tak dalece obniżone, że wdrożenie leczenia farmakologicznego nie jest już konieczne. Po redukcji ciężaru ciała obserwuje się też lepsze działanie leków.

   3 "złote zasady" w trakcie zrzucania zbędnych kilogramów:
   1. od wody się nie tyje
   2. warzywa i owoce jako danie główne, mięso jako dodatek
   3. ostrożnie z tłuszczami i alkoholem

   Jeżeli masz unormowaną wagę ciała, możesz spróbować obniżyć swoje ciśnienie przez zmianę sposobu żywienia, na przykład zmniejszając spożycie soli. Czy i na ile zmniejszy się ciśnienie dzięki ograniczeniu spożycia soli, jest sprawą indywidualną i nie da się precyzyjnie przewidzieć.
 • Czy osoba z nadciśnieniem może uprawiać sport?
   Jeżeli nadciśnienie tętnicze jest dobrze leczone, można oczywiście uprawiać sport lub wykonywać pracę fizyczną. Szczególnie zalecane są sporty dynamiczne.
   Regularne uprawianie sportu pomaga w zwalczeniu nadwagi. Gdy jesteśmy w ruchu czujemy się lepiej! Podwyższenie aktywności fizycznej jest zdrowe w każdym wieku. Ważne jest jednak by niewyćwiczony organizm nie był poddany nagłym wysiłkom i wyczynom.
  >> Odżywianie prowadzące do zmniejszenia spożycia soli kuchennej