JAK UNIKNĄĆ POWIKŁAŃ? LECZENIE NADCIŚNIENIA

Czy wiesz
co wiesz?

TEST
INTERAKTYWNY
Opracowanie informacji: Jarosław Furmański, Anna Kosmol
Katedra i Klinika Nadciśnienia Tętniczego
Akademia Medyczna w Gdańsku

 • Jakie są zagrożenia i powikłania związane z nadciśnieniem?
   Nie leczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do udaru mózgu i zawału serca. Również niewydolność mięśnia sercowego i inne choroby układu krążenia oraz niewydolność nerek występują znacznie częściej niż u ludzi z prawidłowym ciśnieniem tętniczym.
 • Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
   Dzięki właściwemu leczeniu można uniknąć powikłań nadciśnienia tętniczego.

   Istnieją zasadniczo dwa sposoby radzenia sobie z wysokim ciśnieniem tętniczym tzw. metody niefarmakologiczne i farmakologiczne. Leczenie farmakologiczne czyli regularne przyjmowanie leków jest rozpoczynane i kontrolowane przez lekarza - on zapisze niezbędne leki i wyjaśni sposób ich dawkowania. Metody niefarmakologiczne - nie mniej skuteczne i równie ważne, a prostsze i tańsze mogą i powinny być stosowane przez wszystkich chorujących na nadciśnienie tętnicze i tych, którzy obciążeni są czynnikami ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Do metod niefarmakologicznych należy zmniejszenie ilości soli w diecie, większa aktywność fizyczna, ograniczenie alkoholu, zrzucenie nadwagi i zaprzestanie palenia.
 • Jak długo należy leczyć nadciśnienie tętnicze?
   Uszkodzenia narządów występują tym wcześniej, im wyższe są wartości ciśnienia tętniczego i im dłużej pozostają wysokie. Choroba nadciśnieniowa trwa przeważnie całe życie.
   Tak długo musi też być leczona, gdyż sama z siebie ustępuje niezmiernie rzadko.
 • Czy warto leczyć nadciśnienie?
   Lecząc nadciśnienie tętnicze możemy uniknąć takich powikłań jak zawał serca, niewydolność serca, udar mózgu, miażdżyca tętnic, uszkodzenie nerek i siatkówki oczu.
  >> Rola edukacji w leczeniu nadciśnienia tętniczego