Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Angina ropna – co robić?

Angina ropna – co robić?

Choroby mają to do siebie, że wcześniej czy później dopadną każdego oraz każdą z nas. Większość z nich nas ominie, na niektóre zachorujemy, inne zaś zapewne ostatecznie przyczynią się do naszej śmierci. Taki to już człowieczy los na Ziemi. Na szczęście sporą część z nich jesteśmy w stanie pokonać i dzięki temu możemy dłużej żyć. Zdrowie jest bezcenne i wymaga od nas tego, by dbać o nie na każdym kroku. Im lepiej będziemy przeciwdziałać, tym rzadziej będziemy musieli się leczyć – dobrze o tym pamiętać.

  1. Czym jest angina ropna?
  2. Jakie są przyczyny anginy ropnej?
  3. Jakie są objawy anginy ropnej?

Czym jest angina ropna?

Jednym z popularniejszych schorzeń, na które kiedyś zapewne zapadniemy my albo nasi bliscy, jest angina ropna. Jest to ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła, wywoływane przez bakterie paciorkowca. Przenosi się ono drogą kropelkową i bardzo często zapadają na nie małe dzieci, o których ma ono dość mocny przebieg. Jeśli więc interesuje Cię to schorzenie, to przeczytaj więcej o anginie ropnej na stronie: https://diag.pl/pacjent/angina-ropna-o-objawach-i-przyczynach-choroby/. Dodatkowa wiedza na pewno nie zaszkodzi, a pomoże podjąć prawidłowe działania w przypadku, gdy choroba się pojawi w naszym najbliższym otoczeniu. 

Jakie są przyczyny anginy ropnej?

Paciorkowce anginy ropnej, które przenoszą się wraz z wydzielinami osoby chorej, mogą wywołać tę chorobę u innych osób w ciągu od dwunastu godzin do czterech dni. Szanse na to, że złapiemy tę chorobę w warunkach jednego gospodarstwa domowego, przebywając tam z osobą chorą są dość wysokie. Wynoszą one aż dwadzieścia pięć procent. Schorzenie wywołuje paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A. Przeważnie osoby, które zarażają mają widoczne objawy takiej anginy. Rzadko zdarza się by chorobę przenosił całkowicie bezobjawowy nosiciel PBHA. Istotne jest to by jak najszybciej podać odpowiednie antybiotyki, gdyż chory może zarażać anginą ropną aż do tygodnia po ustąpieniu widocznych objawów chorobowych. W przypadku użycia odpowiednio dobranych lekarstw potencjalny czas zakażenia paciorkowcem ulega zdecydowanemu skróceniu. Wówczas można zarazić się anginą ropną tylko do dwudziestu czterech godzin od momentu podjęcia skutecznej terapii. Warto więc jak najszybciej udać się do lekarza, który na podstawie prawidłowej diagnozy podejmie odpowiednie leczenie. Dzięki takiemu postępowaniu chory lub chora szybciej wrócą do zdrowia, a pozostali domownicy będą mieli większą szansę na uniknięcie potencjalnego zakażenia.

Czytaj również:  Jak niwelować skutki pracy stojącej?

Jakie są objawy anginy ropnej?

Objawy anginy ropnej są niestety dość nieprzyjemne oraz bolesne. Angina tego typu wiąże się z wysoką gorączką, ogólnym uczuciem rozbicia, bólami mięśniowo-stawowymi, zmianami na migdałkach oraz w gardle. Stają się one zaczerwienione, rozpulchnione i mogą utrudniać przełykanie, a nawet mowę. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do mechanicznej niedrożności gardła. Poza tym w gardle oraz na migdałkach pojawiają się ropne naloty, które mogą się utrzymywać przez kilka dni. Ponieważ na chorobę tę bardzo często zapadają dzieci do piętnastego roku życia, należy zwracać szczególną uwagę na jej przebieg. U małych dzieci jej objawem mogą być także wymioty. Należy także pamiętać o tym, że angina może dawać różnego rodzaju powikłania, w tym także tak poważne jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy infekcyjne zapalenie wsierdzia. Warto więc podjąć takie działania oraz leczenie, które nas przed tym uchronią – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Materiał zewnętrzny (LH)

Top