Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Co to jest cellulit i jak z nim walczyć?

Co to jest cellulit i jak z nim walczyć?

Cellulit to problem wielu kobiet, które wstydzą się swojego ciała z powodu występującej na nim „skórki pomarańczowej”. Jego występowanie wynika z nadmiaru estrogenów w organizmie, dlatego uważa się go za niedoskonałość głównie kobiecego ciała. Stanowi defekt kosmetyczny, ale i zdrowotny. Jak skutecznie walczyć z cellulitem? 

Skąd się bierze cellulit?

Co to jest cellulit? Cellulit, potocznie określany jako skórka pomarańczowa, to zniekształcona tkanka tłuszczowa, która znajduje się pod skórą i tworzy nieestetyczne zgrubienia.

Gdzie pojawia się cellulit? Zwykle występuje on na udach, pośladkach, brzuchu, ale może pojawić się nawet na ramionach. 

U kogo występuje najczęściej? Jest problemem kobiet w każdym wieku, mających różną wagę. Rzadko pojawia się na ciele mężczyzn. 

Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny biologiczne. Częstym powodem jej występowania są występujące w nadmiarze estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, a także zaburzenia mikrokrążenia – różne toksyny gromadzą się w tkance tłuszczowej, która w końcu stale się powiększa, a tłuszcz zbija się w grudki. Są też inne czynniki, które mu sprzyjają – cellulit nie powstaje nagle, lecz przez wiele lat. Co ważne, pojawia się zwykle już w okresie dojrzewania z powodu burzy hormonalnej. 

Brak sportu i zła dieta. Warto wiedzieć, że pewne nasze nawyki i styl życia czy żywienia mogą prowadzić do powstania cellulitu. Przyczynia się do tego m.in. brak aktywności fizycznej i zła dieta, czyli oparta na daniach gotowych, niezdrowych i zawierających cukier. Sprzyja mu zatem przetworzona żywność, dania typu fast food, słodycze, nadmiar soli, gazowane i słodzone napoje oraz mięso z antybiotykami. 

Używki. Brak sportu i siedzący tryb życia, a także używki – jak palenie papierosów, nadmiar kawy i alkoholu w nadmiernych ilościach też wpływają negatywnie na wygląd i kondycję skóry. 

Jak skutecznie walczyć z cellulitem?

Skoro wiemy, co nam szkodzi, wiemy czego unikać, aby efektywnie walczyć ze skórką pomarańczową. Dużo łatwiej jest zapobiegać jej powstaniu, niż ją potem leczyć. Regularna aktywność fizyczna, dieta, nawadnianie organizmu i zmiana trybu życia to podstawa. Jeśli zmiany są zaawansowane – twarde, duże i guzowate – trudno odzyskać nagle miękką, ładną, elastyczną i gładką skórę.

Czytaj również:  Odporność organizmu - jak systematycznie ją wzmacniać?

Odpowiednia dieta. Dobrze zbilansowana, pełna cennych wartości odżywczych, dieta to podstawa. Trzeba wyeliminować niezdrową żywność i słodycze. Posiłki powinny opierać się na produktach wartościowych – pełnoziarnistych, bogatych w witaminy i mikro- oraz makroelementy, błonnik, dobre tłuszcze . Dużą rolę odgrywa też nawadnianie organizmu – warto wypijać co najmniej dwa litry dziennie. 

Sport. Regularna aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę i wpływa na wygląd i kondycję – m.in. przyczynia się do obniżenia ryzyka pojawienia się cellulitu. Nie muszą to być forsowne treningi w siłowni, biegi na długich dystansach czy pojedynek w tenisa – mogą wystarczyć też spacery i ćwiczenia w domu czy aerobik.

Kosmetyki. Na rynku kosmetycznym jest też duży wybór preparatów kosmetycznych do walki z cellulitem. Warto po nie sięgać, ale jako po wspomaganie, gdyż bez zmiany trybu życia i odżywiania nie będą zbyt pomocne. Do wyboru są m.in. balsamy i kremy, ale należy też regularnie peelingować skórę. ( https://sklep.lemone.pl/p-sesderma-celulex-anti-cellulite-gel-zel-antycellulitowy-200ml-340.html )

Masaż limfatyczny. Masaż wykonywany przy pomocy rękawicy, ostrej szczotki czy masażera wspomaga funkcjonowanie skóry. Dzięki niemu będzie bardziej elastyczna, gładka i jędrna. Skutecznie rozbijają tkankę tłuszczową. 

Warto stosować różne metody, gdyż najlepsze efekty zapewnia kompleksowa walka z cellulitem.

Kar.kw., f: happyveganfit / pixabay

Top