Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Infekcje dróg moczowych – przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje dróg moczowych – przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje dróg moczowych częściej występują u kobiet niż mężczyzn, co wynika z ich budowy anatomicznej. U obu płci zakażenia wiążą się z szeregiem nieprzyjemnych symptomów. Co jest przyczyną infekcji dróg moczowych? Jakie objawy towarzyszą zakażeniom i jak je złagodzić?

Infekcje dróg moczowych

Co wywołuje infekcje dróg moczowych?

Powyżej zwieracza pęcherza drogi moczowe są jałowe. Infekcja występuje wówczas, gdy wnikają do nich drobnoustroje. Patogeny dostają się tam zwykle przez cewkę moczową. Kobiety są bardziej podatne na zakażenia z powodu swojej budowy anatomicznej. Krótsza cewka moczowa oraz niewielka odległość między cewką a odbytem stwarzają warunki sprzyjające infekcjom. Często chorobę wywołują właśnie bakterie obecne w jelicie trafiające do dróg moczowych. Patogeny mogą wniknąć do ciała kobiety również w czasie stosunku seksualnego.

Za większość infekcji układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Fizjologicznie bytuje ona w jelicie grubym i może przenikać do cewki moczowej. Pozostałe przypadki infekcji wywołują wirusy, grzyby, chlamydie oraz dwoinka rzeżączki. Do zakażenia tymi patogenami zwykle dochodzi drogą płciową. Przyczyną infekcji o dokuczliwych symptomach może być również utrudniony odpływ moczu z nerki czy pęcherza.

Najpowszechniejszą postacią zakażenia dróg moczowych jest zapalenie pęcherza. Infekcji towarzyszą nieprzyjemne objawy, ale stosunkowo łatwo się ich pozbyć.

Objawy zapalenia pęcherza

Na początku zakażenia pojawia się pieczenie i ból towarzyszące oddawaniu moczu. Mogą wystąpić też bóle w dole brzucha. Charakterystycznym symptomem jest parcie na mocz. W trakcie częstych wizyt w toalecie można oddawać tylko kilka kropel moczu i mieć wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, choć w rzeczywistości okazuje się on niemal pusty. Mocz może być zabarwiony na czerwony albo ciemnobrunatny kolor. Choć opisane objawy są nieprzyjemne, udaje się łatwo im zaradzić. Warto jednak pamiętać, że nieleczone zakażenie może wiązać się z poważniejszymi powikłaniami takimi jak infekcja w obszarze nerek.

Czytaj również:  Co to jest cellulit i jak z nim walczyć?

Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

Warto zareagować już w momencie pojawienia się pierwszych symptomów zakażenia. Szybkie podjęcie leczenia skróci czas infekcji i złagodzi jej przebieg. Leki na zapalenie pęcherza zawierają substancje takie jak furagina (czyli furazydyna), cyprofloksacyna czy kotrimoksazol. Preparaty działają antybakteryjnie i redukują objawy infekcji. Nawet jeśli dolegliwości ustąpią, nie należy przerywać terapii, aby nie doszło do nawrotów. Wskazane jest przestrzeganie czasu kuracji określonego przez producenta leku. Ponadto infekcje dróg moczowych warto konsultować z lekarzem w celu ich szybkiego wyleczenia i uniknięcia powikłań.

Domowe sposoby na infekcje dróg moczowych

Gdy wystąpią początkowe objawy zakażenia, trzeba zwiększyć podaż płynów w diecie, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań takich jak choroby układu krążenia. Warto pić dużo wody, a także soków z żurawiny, aronii czy czarnej porzeczki. W ten sposób można rozcieńczyć mocz i zmniejszyć uczucie pieczenia przy opróżnianiu pęcherza. Zwiększona częstotliwość oddawania moczu pozwala też wypłukać z dróg moczowych patogeny. W razie potrzeby można sięgnąć po zioła moczopędne takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy skrzyp polny. Z kolei wspomniane wcześniej soki owocowe pomagają zakwasić środowisko w pęcherzu, co nie sprzyja rozwijaniu się bakterii.

W czasie infekcji dróg moczowych najlepiej przebywać w cieple, co poprawi ukrwienie śluzówki, a tym samym przyspieszy leczenie. Jeżeli to możliwe, warto wygrzewać się pod kołdrą albo przyłożyć do ciała termofor. Ciepłego akcesorium nie należy przykładać do nerek. Lepiej umiejscowić je w okolicach ud, krzyża czy stóp. Leczenie nawracających infekcji wspomoże spożywanie żurawiny. Owoc zawierający dużo witaminy C hamuje przywieranie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych i przyspiesza ich wydalanie.

Infekcje dróg moczowych czasem mogą minąć same, szczególnie gdy nie towarzyszą im żadne objawy. Zakażeń nie powinno się jednak bagatelizować, by nie doszło do powikłań. Warto ograniczać ryzyko wystąpienia infekcji. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia i pojawią się dokuczliwe objawy, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. W razie wątpliwości co do doboru odpowiednich preparatów najlepiej skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, aby móc szybko pozbyć się uciążliwych symptomów infekcji.

Czytaj również:  Rodzaje badań prenatalnych - kiedy je wykonać?

Materiał partnera (LH)

Top