Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Jak niwelować skutki pracy stojącej?

Jak niwelować skutki pracy stojącej?

Praca na wielu stanowiskach to praca w pozycji stojącej. Wiąże się to z wieloma obciążeniami i jak dowodzą badania – jest jedną z najbardziej męczących. Stanie jest pozycją nienaturalną, wymuszoną, przez co może ono powodować szereg dolegliwości – zagrożony jest bowiem przede wszystkim kręgosłup i nogi. Sprawdź nasze porady i przekonaj się, jak niwelować skutki pracy stojącej.  

Skutki pracy stojącej 

Dolegliwości, z którymi borykają się najczęściej osoby, które wykonują pracę stojącą to bóle pleców, szczególnie odczuwalne w odcinku lędźwiowym, bóle karku, puchnące nogi, żylaki, a także skurcze łydek. Jeśli nie zaczniemy działać w tym kierunku, skutki pracy stojącej mogą na stałe odbić się na naszym zdrowiu. Konieczna może być również rehabilitacja lub interwencja medyczna. Jeśli zaś odpowiednio wcześniej podejmiemy próbę niwelowania skutków pracy stojącej, możemy jeszcze uniknąć przykrych powikłań i schorzeń.  

Jak zapobiegać schorzeniom? 

Po pierwsze – miejmy świadomość tego, że naturalny stan naszego ciała to nie spoczynek, a ruch. Warto więc podczas pracy co jakiś czas zmieniać pozycję, najlepiej robić to najczęściej jak to możliwe. W trakcie przerw warto trochę się poruszać – poćwiczyć. Delikatne rozciąganie, wspinanie się na palce – te proste ćwiczenia sprawią, że rozluźnisz nieco kręgosłup i po prostu – poczujesz się lepiej.  

Zadbaj o nogi 

W czasie pracy stojącej najczęściej cierpią nogi. Warto przynajmniej raz w tygodniu, choć zalecamy częściej, zafundować im relaks – kąpiel z dodatkiem soli, leżenie z uniesionymi ku górze nogami, masaż rolką czy innym urządzeniem, piłeczką lub dłońmi, żele na żylaki – za taki relaks nasze stopy z pewnością będą bardzo wdzięczne. Warto również raz na jakiś czas zafundować sobie wizytę u podologa. Takie działania również mogą zdziałać cuda – regularne wizyty zapobiegną wrastaniu paznokci, zlikwidować problemy z modzelami. Warto mieć również świadomość, że nadmiar zrogowaciałego naskórka może powodować ból stóp.  

Czytaj również:  Aparaty słuchowe Phonak – kupuj w sprawdzonym sklepie!

właściwe obuwie 

Kolejnym aspektem, o który należy zadbać jest wybór właściwych butów do pracy stojącej. Profesjonalne modele sprawią, że będzie nam wygodnie. Skórzana, odpowiednio wyprofilowana wkładka oraz lekko korkowa podeszwa, wykończona antypoślizgową gumą sprawią, że pozycja stojąca będzie dla nas komfortowa.  

Profilaktyka żylaków 

Osoby mające problemy z żylakami powinny nosić podkolanówki i pończochy uciskowe, które niwelują ryzyko pojawienia się żylaków. Jeśli zauważysz takie problemy, warto jednak jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie działanie.  Produkty uciskowe znajdziesz na stronie https://relaxsansklep.pl/

Materiał zewnętrzny (LH)

Top