Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Koronawirus to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. COVID-19 to choroba spowodowana przez nowego wirusa, którego do tej pory nie wykrywano u ludzi. Jak zadbać o swoje zdrowie? Przeczytaj nasz poradnik.

O czym bezwzględnie musisz pamiętać?

Wirus powoduje chorobę układu oddechowego, której przebieg przypomina grypę. Jakie są objawy choroby? Na początku podobne do objawów grypy czy zwykłego przeziębienia. Między innymi gorączka, kaszel, duszności, brak apetytu, kłopoty z oddychaniem, ogólne zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz zapalenie płuc. Aby się chronić, trzeba często myć ręce i unikać dotykania twarzy (ust, nosa, oczu), gdyż koronawirus przenosi się głównie przez kontakt z zarażonymi osobami – unikaj tych, którzy kaszlą i kichają. Jest przenoszony również przez kropelki śliny i wydzielinę z nosa. Ta odmiana wirusa powoduje ciężką niewydolność oddechową, a często – śmierć. 

Złote zasady 

Myj często ręce wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym czy dezynfekującym. Zasłoń usta łokciem lub chusteczką, jeśli kaszlesz. Zachowaj około 1-1,5 m odstępu od innych osób, a najlepiej zostań w domu, jeśli nie musisz wychodzić – do pracy czy do sklepu.

Co robić w razie podejrzenia zachorowania na koronawirusa? 

Liczba zarażonych wciąż rośnie na całym świecie – w razie wystąpienia objawów zarażenia, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub skorzystaj z telefonicznej porady u swojego lekarza POZ. Możesz przyjechać własnym środkiem transportu do szpitala, w którym jest oddział zakaźny. Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą – również zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Skąd wziął się koronawirus?

Jak się zakażamy koronawirusem? Jest teoria, że wirus pochodzi od nietoperzy lub jenotów, ale jest też przypuszczenie, że jego źródłem dla ludzi są wielbłądy. Wirusy mogą znajdować się m.in. w kale, moczu, wydzielinie dróg oddechowych i mleku chorego zwierzęcia, a kontakt z nimi może spowodować, że zakażenie się przeniesie. 

Czytaj również:  Siedzący tryb życia

Lena.k, f: enriquelopezgarre / pixabay

Top