Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Nieświeży oddech? Skuteczne sposoby.

Nieświeży oddech? Skuteczne sposoby.

Nieświeży oddech może być przyczyną obniżenia nastroju i lęku przed kontaktem z innymi ludźmi. Warto zwalczyć ten problem – oto skuteczne sposoby, które pomogą Ci wygrać z nieprzyjemnym zapachem z ust.

Nieświeży oddech budzi wstyd i zakłopotanie, a nawet panikę i niechęć rozmowy. Zamiast jednak unikać kontaktów z innymi ludźmi, warto coś na to poradzić. Sposobów jest wiele, dlatego lepiej się go pozbądź, zanim zrujnuje Twoje relacje towarzyskie. 

Z powodu nieprzyjemnego zapachu z ust cierpi około 30 proc. ludzi na świecie – to dość powszechny problem. W ponad 90 proc. przypadków pochodzi on z jamy ustnej, gardła i migdałków. Odpowiedzialne są bakterie beztlenowe produkujące lotne związki zapachowe. Kluczowa jest higiena jamy ustnej i tzw. dobre nawyki. 

Doraźnie można stosować Odświeżacze do ust w sprayu, ale one nie pomogą na stałe, bo nie likwidują źródła problemu. Warto myć zęby oraz nitkować po każdym posiłku, nie tylko rano i wieczorem. Pamiętaj także, aby zmieniać szczoteczkę co 3 miesiące, bo ona również zawiera na sobie bakterie. Pamiętaj też o higienie języka – szczoteczką albo skrobakiem.

Nieprzyjemny zapach z ust obniża też pewność siebie, dlatego warto przetestować też sposoby domowe, np. pij dużo, jedz owoce, suplementuj cynk, łykaj probiotyki, spożywaj dużo surowych warzyw, stosuj zioła i przyprawy, np. goździki, rozmaryn, cynamon itd. Co więcej, jedz regularnie. Długie przerwy sprawiają, że produkcja śliny jest słabsza, a zatem bakterie rosną. Zadbaj, aby dieta była lekka, pełna zdrowych składników.

Warto też wybrać się do dentysty, które pomoże ustalić powód halitozy – sprawdzi zęby, stan dziąseł, dobierze odpowiednie produkty do codziennego stosowania, wykona fluoryzację oraz usunie kamień nazębny, co również powinno pomóc.

Lena.k, f: oTschOo / Pixabay

Top