Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Nietrzymanie moczu u kobiet – jak zachować komfort fizyczny i psychiczny przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak zachować komfort fizyczny i psychiczny przy nietrzymaniu moczu?

Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta po trzydziestym roku życia może borykać się z problemem nietrzymania moczu. Dolegliwość ta sprawia, że panie radykalnie ograniczają kontakty towarzyskie i stresują się podczas podróży oraz w pracy. Co zrobić, gdy pojawia się problem nietrzymania moczu? Przeczytaj nasz artykuł.

Nietrzymanie moczu u kobiet – co jest najczęstszym powodem?

Nietrzymanie moczu u kobiet może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to skutek osłabienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy odpowiedzialnych m.in. za możliwość zaciskania cewki moczowej i hamowania strumienia moczu. Mięśnie Kegla mogą ulec osłabieniu wskutek ciąży i porodu, ich siła maleje też z wiekiem, o ile nie jest odpowiednio wzmacniana za pomocą ćwiczeń. Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu sprzyja też nadwaga. Mimowolne wysiłkowe popuszczanie moczu może zdarzyć się podczas kichania, podnoszenia cięższych przedmiotów, a także śmiechu, co bywa krępujące.

Naglące nietrzymanie moczu spowodowane jest zbytnią wrażliwością pęcherza, który reaguje na uczucie parcia gwałtownym oddaniem moczu. Jest to szczególnie kłopotliwe w sytuacjach towarzyskich, w podróży i w pracy, a także w sytuacjach intymnych. Panie dotknięte tym problemem zaczynają unikać wszelkich sytuacji, w których mogłoby dojść do niekontrolowanego wycieku moczu i kompromitacji. Z czasem skutecznie utrudnia to codzienne życie.

Czy nietrzymanie moczu u kobiet można leczyć?

Nietrzymanie moczu u kobiet można skutecznie leczyć. Służy temu rehabilitacja polegająca na treningu mięśni Kegla, także poprzez elektrostymulację oraz specjalne kulki dopochwowe i pesary. Pomocne są też masaże i kąpiele lecznicze oraz środki farmakologiczne. W ciężkich przypadkach nietrzymania moczu stosowane jest leczenie operacyjne. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza urologa, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak zachować komfort podczas leczenia?

Skutecznym sposobem na codzienny komfort przy nietrzymaniu moczu jest stosowanie produktów higienicznych dla kobiet borykających się z tym problemem. Przy niewielkim nasileniu dolegliwości (lekkie i kropelkowe nietrzymanie moczu) wystarczą specjalistyczne podpaski i wkładki TENA. Można też zastosować majtki chłonne, które nie różnią się wyglądem od zwykłej bielizny i są niewidoczne pod ubraniem. Na noc i przy cięższym stopniu nietrzymania moczu pomocne będą pieluchomajtki oraz pampersy dla dorosłych TENA. Produkty te zapewniają wygodę użytkowania i komfort psychiczny także dlatego, że wyposażone są w system kontroli przykrego zapachu. Utrzymują skórę suchą i pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek. Warto wiedzieć, że środki higieniczne zalecane przy nietrzymaniu moczu są refundowane przez NFZ, co jest ważne, gdy zachodzi konieczność regularnego ich stosowania przez dłuższy czas. Wystarczy poprosić lekarza o wypełnienie odpowiedniego wniosku.

Czytaj również:  Dlaczego tabletki na powiększenie penisa cieszą się tak dużą popularnością?

(LH) Materiał zewnętrzny

Top