Jesteś tutaj
Strona główna > Zdrowie > Przyczyny powstawania zgagi oraz sposób ich leczenia

Przyczyny powstawania zgagi oraz sposób ich leczenia

Zgaga oraz choroba refluksowa żołądka są często spotykanymi chorobami wśród społeczeństwa. Każdy, kto choć raz doznał nieprzyjemnego uczucia pieczenia w okolicach przełyku oraz mostka wie jak nieprzyjemna jest zgaga czy refluks. Najważniejszą kwestią jest rozpoznanie przyczyny jej powstawania oraz odnalezienie skutecznego leku. Dzięki tym dwóm krokom możliwe jest całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości oraz odzyskanie dawnego komfortu życia.

Przyczyny i leczenie zgagi

Czym jest zgaga i refluks, co przyczynia się do ich powstawania

Główną składową przy powstawaniu zgagi jest cofanie się kwaśnej treści żołądka wtórnie do przełyku, co w medycynie nazywane jest chorobą refluksową. Refluks i zgaga są ściśle ze sobą powiązane. Dodatkowymi przyczynami powstawania zgagi mogą być zbytnie przepełnienie żołądka lub jedzenie w pośpiechu, co powoduje niedokładne rozdrobnienie spożytych pokarmów. W walce ze zgagą ważne jest szczegółowe rozpoznanie źródła problemu. Lek na zgagę jest skuteczną opcją w jej leczeniu. Domowe sposoby działają jedynie doraźnie, a więc nie wpływają na jej przyczynę. 

Dodatkowymi sytuacjami, które wywołają uczucie zgagi, ale nie mają podłoża chorobowego, są:

  • nieprawidłowa dieta, zwłaszcza bogata w fast foody oraz weglowodany i tłuszcze,
  • otyłość i brak aktywności fizycznej,
  • długotrwały stres,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • przyjmowanie na czczo leków, takich jak przeciwbólowe lub antybiotyki.

Refluks i choroba refluksowa

Refluks żołądka polega na cofaniu się niestrawionej treści z żołądka do przełyku. Jest to nabyte lub spowodowane innymi czynnikami zaburzenie działania przełyku, za którą dokładniej odpowiada złe funkcjonowanie zwieracza. Bezpośrednio przyczynia się do powstawania zgagi. Jego skuteczne leczenie pozwala na całkowite pozbycie się problemu oraz powrót do dawnego komfortu życia. Warto być świadomym, że długotrwałe objawy choroby mogą przyczyniać się do uszkodzenia komórek przełyku. Po rozpoznaniu u siebie dolegliwości refluksowej warto sięgać po innowacyjne rozwiązania, jak na przykład szaszetki na refluks.

Czytaj również:  Ekologiczne produkty dla osób cierpiących na inkontynencję

Objawy refluksu

Refluks objawia się na wielu płaszczyznach, a odczucia, jakie daje, są dalece nieprzyjemne, oraz powodują dyskomfort. Objawami refluksu są:

  • silne uczucie pieczenia w klatce piersiowej, gardle lub przełyku,
  • trudność w przełykaniu, chrypka oraz pojawienie się kwaśnego posmaku w jamie ustnej,
  • uczucie wzdęcia, ciągłego odbijania oraz nudności,
  • nieświeży oddech.

Znalezienie przyczyny i prawidłowe leczenie

Przy schorzeniach takich jak zgaga oraz refluks kluczem do sukcesu jest prawidłowe rozpoznanie źródła zaburzeń pracy przełyku i żołądka. Zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej daje szansę na całkowite wyeliminowanie problemu. Warto sięgać po sprawdzone produkty lecznicze, które posiadają udowodnioną skuteczność i właściwe działanie. Pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości, jakie dają zgaga i refluks daje szansę na zyskanie maksymalnego komfortu życia i powrotu do dawnej formy.

Materiał partnera (LH)

Top