Nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie pomóc?

Medycyna

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, możesz odczuwać częsty ból nadgarstków. To częsta dolegliwość osób, które dużo piszą, projektują itd. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, by odczuć ulgę.

Zespół cieśni nadgarstka – co to jest?

Tzw. zespół cieśni nadgarstka (ZCN) dotyczy przede wszystkim osób pracujących przy komputerze, ale nie tylko. W grupie tej są też fryzjerzy, mechanicy, kasjerzy itd. To coraz powszechniejsza dolegliwość uciskowa nerwu. Ból pojawia się w wyniku ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka lub tętnic transportujących krew.

Skoro przez kilka godzin powtarzasz te same ruchy, nadgarstkom brakuje rozluźnienia – stąd już tylko krok do stanu zapalnego i obrzęku, a nawet przerostu. Efektem jest dokuczliwy ucisk, mrowienie palców, zaburzenia czucia, obrzęk ręki, osłabienie mięśni itd. Co ciekawe, ból dokucza przede wszystkim w nocy, nie zaś w czasie pracy. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do choroby zwyrodnieniowej stawu nadgarstkowego.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Głównymi przyczynami ZCN jest zbyt długa i intensywna praca manualna, brak odpoczynku dłoni i przedramienia, niewłaściwe posługiwanie się myszką komputerową, schorzenia kręgosłupa szyjnego, zaburzenia hormonalne itd.

Ćwiczenia i porady specjalisty

Możesz szybko i łatwo zniwelować ból nadgarstków towarzyszący pracy przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka to coraz częstsza dolegliwość, ale możesz sobie pomóc, wykorzystując przerwę w pracy. Jeśli problem jest jednak poważny, a na nerw w dłoni wywierany jest bardzo mocny ucisk, warto zdiagnozować problem u lekarza lub fizjoterapeuty.

Profilaktyka a operacja

Warto zacząć wykonywać ćwiczenia jak najwcześniej, aby uniknąć ostatecznego rozwiązania problemu, czyli operacji. Co prawda zabieg trwa kilkanaście minut i nie jest skomplikowany, ale lepszym rozwiązaniem zawsze jest profilaktyka. Operacja to ostateczność – nie tylko w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, ale każdej choroby. Najpierw warto spróbować leczenia zachowawczego.

Czytaj również:  Wizja mistrzostwa - Twoja ścieżka do zawodu optyka z KRIO

K. / pixabay / FirmBee