Anemia, czyli niedokrwistość, to problem, który może przeszkodzić w spełnieniu marzeń o dziecku. Jest groźna zarówno dla pań, jak i dla panów – u mężczyzn może doprowadzić do problemów z płodnością. Poniżej znajdziesz więcej informacji.
W tym artykule
Anemia u kobiet
Niedokrwistość to zespół objawów chorobowych, polegający na stwierdzeniu niższych wartości hemoglobiny, hematokrytu i erytrocytów we krwi. Wyróżniamy niedokrwistość niedoborową oraz pokrwotoczną, ale zwykle mamy do czynienia z pierwszym jej typem. Jest ona efektem zbyt małej podaży substancji odżywczych – m.in. kwasu foliowego, który ma ogromne znaczenie dla pań, które chcą zajść w ciążę lub ją utrzymać, a także żelaza, miedzi lub witaminy B12. Niedokrwistości niedoborowe wynikają przeważnie z niewłaściwego sposobu odżywiania się i wymagają zadbania o codzienną dietę.
Kwas foliowy, anemia a zajęcie w ciążę
Niedobór kwasu foliowego uzupełnia się poprzez zmianę diety. Można też sięgnąć po tabletki lub zastrzyki zawierające kwas foliowy, jeśli zaleci je lekarz. Przy niedokrwistości z niedoboru żelaza stosuje się zwykle suplementację doustną. Niedobór żelaza i kwasu foliowego może doprowadzić do zaburzeń płodności u pań. Problemy z zajściem w ciążę w razie takich niedoborów mogą mieć tym bardziej panie starające się o dziecko w ramach zapłodnienia in vitro.
Witamina B9 to ważny składnik na początku życia płodowego dziecka, bo uczestniczy w kształtowaniu się cewy nerwowej. Jest zatem bardzo ważna dla rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Spożycie lub suplementacja kwasu foliowego zmniejsza ryzyko zaburzeń rozwoju płodu – jak na przykład rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podkreśla, by zadbać o uzupełnianie tej witaminy w codziennej diecie u kobiet w wieku rozrodczym, które planują ciążę oraz karmią piersią. Kobiety ciężarne i karmiące mogą też stosować 400 mcg kwasu foliowego w formie suplementu jako uzupełnienie diety.
Gdzie znajdziemy kwas foliowy?
Kwas foliowy pełni w organizmie ludzkim wiele ważnych funkcji – m.in. uczestniczy w syntezie DNA, reguluje poziom homocysteiny, ale też wpływa na płodność. Najlepsze źródła kwasu foliowego, czyli witaminy B9, to między innymi szpinak, jarmuż, sałata, brukselka, brokuły, ciecierzyca, fasola biała, korzeń i natka pietruszki, kurze jaja, słonecznik i sezam.
Gdzie znajdziemy żelazo?
Z kolei polecane źródła żelaza to podroby (wątróbka wołowa i cielęca, a także nerki), produkty zbożowe, nasiona i ziarna oraz orzechy.
Anemia u mężczyzn
Jak potwierdzono w badaniach naukowych, mężczyźni, u których stwierdzono anemię, byli bardziej narażeni na zastoinową niewydolność krążenia krwi, co oddziałuje na funkcjonowanie naczyń żylnych w jądrach, a także na osłabienie potencjału płodności. Anemia sprawia też, że każdy staje się zmęczony, apatyczny, bez sił, senny, co też nie sprzyja zachowaniu stosunków intymnych z partnerką.
Nieleczenie choroby może doprowadzić do poważnych następstw. Niedokrwistość ma też związek z niewydolnością krążenia i utrudnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jąder, a to zwiększa ryzyko niepłodności.
Anemia u mężczyzn grozi obniżeniem sprawności seksualnej z powodu osłabienia oraz szybkiego męczenia. W dodatku zaburzenia neurologiczne mogą wywołać także zaburzenia wzwodu. Spadek apetytu wpływa na spadek siły oraz masy ciała, a to także może wiązać się ze słabszą jakością nasienia.
Najczęstsze objawy anemii
Niedokrwistość ma różne objawy, najbardziej charakterystyczne to:
- słabszy i wybiórczy apetyt albo jego brak;
- bladość skóry, błon śluzowych i spojówek;
- niskie ciśnienie krwi;
- zajady w kącikach ust;
- bóle i zawroty głowy;
- ból i pieczenie języka;
- kruche i łamliwe paznokcie;
- nagle częstsze wypadanie włosów i ich osłabienie;
- ogólna apatia, wieczne zmęczenie, senność, osłabienie organizmu;
- zaburzenia koncentracji;
- skłonność do omdleń; zmniejszenie wydolności organizmu;
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
fot. tasha / Pixabay