nawadnianie organizmu

Odpowiednia ilość płynów jest bardzo istotna dla funkcjonowania naszego organizmu, który w większości składa się z wody. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w dni upalne, gdyż tracimy wtedy duże ilości płynów  i elektrolitów. Zwróć uwagę, ile i co pijesz.

Regularne dostarczanie płynów do organizmu

Przede wszystkim pij wodę, zanim zaczniesz czuć pragnienie. Jeśli już je czujesz, to znaczy, że organizm jest już odwodniony. Należy spożywać zalecane ilości płynów codziennie. Człowiek dorosły człowiek wypijać około 2 litrów wody dziennie – to podstawowe zalecenie dietetyków. W upalne dni, a przede wszystkim w przypadku osób aktywnych fizycznie, tę ilość należy zwiększyć. By organizm był odpowiednio nawodniony, co jest ważne w gorące dni, konieczne jest picie nawet 2,5 litra napojów, najlepiej wody.

Woda to podstawa, ale co jeszcze można pić?

Pij głównie wodę, ale możesz ją też urozmaicać – dodać owoce, zioła czy miód. Możesz też mieszać ją z sokiem, byle był bez cukru. Lubiana jest m.in. woda z cytryną, miętą, truskawkami czy z ogórkiem. Dodatki wzbogacają smak wody, a dodatkowo dostarczają witamin. Poza tym polecane są napary z ziół, woda kokosowa czy domowa lemoniada – także bez dodatku cukru.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Regularne picie wody to podstawa, ale jak jeszcze można uchronić się przed odwodnieniem organizmu? Czego należy unikać by się nie odwodnić? Zapomnij o gazowanych i słodzonych napojach czy sokach z lodem. Napoje słodzone nie zaspokajają pragnienia, wzmagają je i przyczyniają się do odwodnienia. Warto też unikać napojów energetycznych, bo zawierają kofeinę i duże ilości cukrów. Wysokie temperatury nie sprzyjają spożywaniu alkoholu – można szybciej odczuć skutki odwodnienia, czyli kaca. Jeśli mimo wszystko wypijesz w upał alkohol, nie powinna być to duża ilość – wypij wtedy sporo wody i elektrolitów.

Czytaj również:  Witaminy i minerały – które suplementy warto przyjmować zimą?

Nie tylko picie – świeże warzywa i owoce

Jedz też owoce i warzywa, które dobrze nawadniają organizm, bo mają sporo wody – m.in. ogórki, cukinia, kabaczek, marchewka, sałata lodowa, seler naciowy, szpinak, kalafior, pomidory, truskawki czy melon oraz arbuz. Nawadnianie się z jedzenia ma też wiele zalet –   organizm wolniej wchłania wodę i pobiera cenne składniki odżywcze.

Objawy odwodnienia

Pierwszym objawem odwodnienia jest silne pragnienie, suchość u ustach, a potem także osłabienie i ogólne zmęczenie oraz spadek koncentracji. Można zauważyć zmniejszenie ilości oddawanego moczu w kolorze ciemnożółtym. Skóra robi się sucha, pojawiają się bóle i zawroty głowy.

fot. JillWellington / Pixabay