aktywna i zdrowa kobieta ćwicząca jogę na plaży

Kreatyna poza siłownią – niespodziewane korzyści z suplementacji

Dietetyka

Kreatyna to swego rodzaju paliwo dla mięśni. Dostarcza im dodatkowej energii, dzięki czemu poprawia efekty treningów. Nic więc dziwnego, że jest tak popularna wśród sportowców. Jednak z jej dobroczynnego działania na organizm mogą skorzystać także osoby, które nie uprawiają intensywnych czy wysiłkowych sportów. Jakie korzyści mogą wyniknąć z suplementacji kreatyny?

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to substancja naturalnie występująca w organizmie, głównie w mięśniach i ścięgnach. Odgrywa istotną rolę w procesach metabolizmu ATP, czyli adenozynotrifosforanu. To cząsteczka, która pełni funkcję baterii przechowującej energię. Bateria ta rozładowuje się i uwalnia odpowiednią ilość energii, kiedy trzeba ją dostarczyć do komórek. Do jej ponownego naładowania niezbędna jest właśnie kreatyna. Jej suplementacja pozwala więc szybciej regenerować ATP w czasie wysiłku fizycznego, dzięki czemu treningi mogą być dłuższe i bardziej intensywne.

Naturalnie kreatyna jest syntetyzowana w wątrobie, trzustce i nerkach w ilości ok. 1-2 g na dobę. W suplementach występuje zwykle w postaci monohydratu kreatyny, który jest łatwo przyswajany przez organizm. Co ważne, substancja ta oprócz zwiększania wydajności treningów, poprawia też zdolność mięśni do regeneracji.

Kreatyna nie tylko dla sportowców?

Chociaż podczas uprawiania sportu kreatyna wydaje się niezbędna, to nie jedyne jej zastosowanie. Poprawa wydolności fizycznej może przydać się także w codziennym życiu. Korzyści wynikające z suplementacji kreatyny zauważysz nawet podczas wykonywania codziennych aktywności, takich jak wchodzenie po schodach, intensywne prace domowe czy dźwiganie zakupów. Ponadto szybsze ładowanie baterii, a przez to zwiększenie dostępnej puli energii dla mięśni, wpływa korzystnie na ogólną wydolność organizmu. Gdzie jeszcze suplementacja kreatyny może przynieść korzyści?

Czytaj również:  Interakcje leków i pokarmów – jaki jest wpływ diety na działanie leków?

Kreatyna jako źródło energii dla mózgu

Suplementy z kreatyną mogą wspomagać umysł w trakcie intensywnej pracy, poprawiać funkcje poznawcze, pamięć roboczą i koncentrację, a także opóźniać rozwój zmęczenia psychicznego. Ponadto w przypadku niewystarczającej ilości snu poziom kreatyny w mózgu jest niższy niż u osób śpiących odpowiednio długo. Dlatego rozważ jej suplementację, jeśli masz problem z regularnym niedosypianiem.

Keratyna a leczenie chorób neurodegeneracyjnych

Suplementacja kreatyną bywa stosowana jako dopełnienie terapii chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson. W ich przebiegu komórki nerwowe są uszkadzane i obumierają. Zwiększenie dostępności energii pomaga utrzymać funkcje pozostałych, działających neuronów. Ponadto kreatyna działa ochronnie wobec tych komórek, dzięki czemu może spowolnić procesy neurodegeneracyjne.

Obserwowana przy suplementacji kreatyny poprawa pamięci i koncentracji jest bardzo korzystna w przypadku chorób przebiegających z otępieniem, np. demencji. Ponadto badania sugerują, że może ona pomóc w łagodzeniu objawów depresji.

Wpływ kreatyny na pracę układu krwionośnego

Kreatyna może poprawiać wydajność pracy serca oraz naczyń krwionośnych w czasie wysiłku fizycznego. Ponadto badania wykazały, że zmniejsza ona nadmierną sztywność tętnic, która jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Co ważne, kreatyna dodatkowo może zmniejszać poziom cholesterolu, co również poprawia kondycję układu krwionośnego.

Kreatyna a stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny rozwija się w wyniku szkodliwego działania wolnych rodników tlenowych na komórki organizmu. Przyczynia się on do wystąpienia różnych chorób, m.in. cukrzycy, miażdżycy czy nowotworów. Kreatyna wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki. Ponadto szybsza regeneracja ATP pozwala komórkom organizmu lepiej radzić sobie ze stresem oksydacyjnym.

 

Jak widzisz, kreatyna to substancja o szerokim wpływie na organizm, a jej suplementacja wpływa korzystnie na wiele procesów niezbędnych do jego prawidłowego działania. Dlatego warto rozważyć regularne przyjmowanie kreatyny, nawet jeśli nie uprawiasz żadnego sportu.

Czytaj również:  Jak nawadniać organizm w upały?

photo by Pexels/pixabay