Polki coraz częściej decydują się na macierzyństwo stosunkowo późno. Do niedawna 30-letnie w ciąży dziwiły starsze pokolenia, a granica ta cały czas się przesuwa. Wiele kobiet po 40, a nawet tuż przed 50, rokiem życia, decyduje się na dziecko. Z czym wiąże się późna ciąża?
W tym artykule
Dojrzałe macierzyństwo a in vitro
Temat dojrzałego macierzyństwa jest aktualnie na topie z powodu ciąży Katarzyny Sokołowskiej, osoby medialnej, jurorki Top Model, która ogłosiła, że jest w ciąży. Sokołowska ma 49 lat, dlatego wywołała liczne dyskusje. Wcześniej wiele komentarzy wzbudziły ciąże Małgorzaty Kożuchowskiej – miała wtedy 43 lata, a także Małgorzaty Rozenek-Majdan, która miała 42 lata. Taką ciążę w medycynie określa się nawet, mimo że to bardzo niefortunne określenie, „ciążą geriatryczną”.
Dodatkowo, Sokołowska ujawniła w programie „Miasto kobiet” w TVN Style, że zaszła w ciążę, dzięki zabiegowi in vitro. Wcześniej straciła ciężę naturalną i zdecydowała się na procedurę in vitro. Wiek jest zawsze dużym czynnikiem ryzyka w przypadku ciąży, nawet jeśli kobieta mająca ponad 40 czy 50 lat dba o siebie, żyje aktywnie, zdrowo się odżywia i regularnie bada.
Dojrzała ciąża a bezpieczeństwo
Na pewno lepszym wyborem jest zajście w ciążę wcześniej, bo wiek ponad 35 lat – mimo wszystko – podnosi poziom ryzyka zarówno dla dziecka, jak i matki. Granica ta przesuwa się w dzisiejszych czasach, bo kobiety zachodzą w ciążę później niż dawniej.
Za najlepszy biologicznie okres do zajścia w ciążę przyjmuje się wiek między 18 a 25 rokiem życia, bo organizm jest w szczycie płodności, a rezerwa jajnikowa jest bardzo duża. Z wiekiem się ona zmniejsza, a zajście w ciążę może być trudne niezależnie od metody. Ciąże 40-, 45- czy 50-latek często nie są ciążami naturalnymi, a wspomaganymi. Kobiety około 50 roku życia przechodzą w okres okołomenopauzalny.
Ciąże późne to ryzyko, że wystąpią wady genetyczne, m.in. zespół Downa. Większe jest również ryzyko poronienia. Kobieta po 45 roku życia czy mająca 50 lat jest też obarczona ryzykiem, że może zachorować na przykład na nadciśnienie indukowane ciążą, cukrzycę ciążową. Ryzyko rośnie w zależności od wieku ciężarnej.
Ciąża dojrzała a cesarskie cięcie
Wiele pań zastanawia się też, czy zaawansowany wiek ciężarnej to wskazanie do wykonania cesarki zamiast porodu naturalnego. Kobieta zdrowa i zadbana, która nie leczy się z powodu chorób przewlekłych, może radzić sama – raczej przebieg ciąży nie będzie dla niej ogromnym obciążeniem.
Ważne jest też, czy kobieta już rodziła dzieci wcześniej i czy były to porody naturalne. Jeśli tak, a w dodatku brak przeciwwskazań do porodu naturalnego, to może odbyć się on siłami natury.
Wielu ginekologów i położnych preferuje jednak poród kontrolowany i planowany ze względu na wiek matki, a także na cesarskie cięcie, by zmniejszyć ryzyko zgonu dziecka pod koniec ciąży. Wielu lekarzy uważa, że to dobre rozwiązanie, bezpieczniejsze, ale nie można też wykluczyć, że poród przebiegnie bez komplikacji, a kobieta zostanie matką, rodząc siłami natury.
fot. TC-TORRES / Pixabay