Nawilżenie włosów to nie tylko dostarczenie im składników nawilżających, ale również niedopuszczenie, aby wilgoć nadmiernie wyparowywała z włosów. Jak szybko nawilżyć włosy? Co jest najlepszym humektantem, czyli składnikiem nawilżającym? Jak pielęgnować włosy, żeby nie dopuścić do utraty ich nawilżenia? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.
W tym artykule
Dlaczego włosy są przesuszone?
Przesuszone włosy to głównie konsekwencja niewłaściwej pielęgnacji. Do najczęstszych błędów należą:
- brak stosowania odżywek nawilżających,
- mycie włosów szamponem z mocnymi substancjami spieniającymi, które przesuszają włosy,
- stylizacja bez termoochrony,
- częste zabiegi koloryzacje farbami z amoniakiem,
- suszenie za gorącym strumieniem suszarki,
- brak ochrony UV na włosach latem.
Wszystkie te zaniedbania prowadzą do rozchylania się łuski włosa i ucieczce wilgoci ze struktury włosów. Gdy włos traci wodę, staje się nadmiernie narażony na dalsze uszkodzenia. W konsekwencji może się łamać, kruszyć, być matowy i szorstki.
Czym nawilżyć włosy?
Po pierwsze należy szukać produktów ze składnikami nawilżającymi. Podstawowym kosmetykiem jest szampon – on również może być nawilżający, na przykład szampony zawierające kwas hialuronowy lub aloes działają na włosy fenomenalnie. Mają zdolność wiązania wody i absorbowania jej z otoczenia. W jaki sposób mocno nawilżyć włosy? Nawet najlepszy szampon niestety nie wystarczy. Należy sięgnąć po odżywkę z humektantami (kwas hialuronowy, gliceryna, miód, ekstrakty owocowe) oraz na odżywkę z emolientami (przede wszystkim oleje i silikony). Możesz stosować je naprzemiennie – jednego razu jedną, podczas kolejnego mycia drugą, aby dostarczać składniki w zbalansowanych proporcjach.
Metoda OMO – świetny sposób na nawilżenie włosów bez przeciążania
Inny pomysł to wprowadzenie w życie metody OMO. Polega ona na naprzemiennym stosowaniu odżywki, szamponu i znów odżywki. W pierwszym kroku warto wybrać lżejszą odżywkę nawilżającą. W kolejnym sięgnij po łagodny szampon. Kolejny, ostatni krok to sięgnięcie po odżywkę o treściwszym składzie, na przykład z olejami. Potrzymaj ją na włosach ok. 15-20 minut i spłucz. Włosy odzyskają blask i nawilżenie.
Kolejna metoda na nawilżenie włosów – olejowanie
Co olejki mają wspólnego z nawilżeniem? Przecież mają włosy natłuścić? Otóż olejki do włosów wzmacniają warstwę lipidową i tym samym zatrzymują nawilżenie w strukturze. Działają jak wzmacniająca osłonka. Dzięki temu woda wolniej z nich odparowuje, a pasma są wytrzymalsze na uszkodzenia. Olej nakładaj na nawilżającą odżywkę lub podkład z żelu aloesowego, aby uzyskać lepsze nawilżenie. Dodatkowo przed zmyciem olejku szamponem, nałóż na nie odżywkę, która zemulguje tłusty osad i łatwiej zmyjesz olej z głowy.
Uwaga na nadmiar humektantów
Pamiętaj, że z nawilżaniem można też przesadzić! Jeśli włosy zaczną się puszyć i staną się matowe, może to oznaczać, że przedobrzyłaś z dostarczaniem substancji nawadniających. Zwiększ w pielęgnacji ilość olejków, a osiągniesz złoty balans. Warto próbować różnych rodzajów produktów w różnych proporcjach – włosy często zmieniają swoje potrzeby, więc trzeba je na bieżąco obserwować.