Pacjenci wyjeżdżający na leczenie za granicę często nie wiedzą, kim jest koordynator medyczny, jaka jest jego rola i obowiązki. W tym artykule postanowiliśmy porozmawiać o tym, w jaki sposób koordynator medyczny może wspomóc pacjenta oraz jak zostać profesjonalnym koordynatorem medycznym.
W tym artykule
Kim są profesjonalni koordynatorzy opieki?
Są to albo pracownicy służby zdrowia (np. pielęgniarki lub pracownicy socjalni), albo pracownicy biurowi, którzy pomagają planować, organizować i nadzorować usługi niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia osoby cierpiącej na poważną lub przewlekłą chorobę. Profesjonalni koordynatorzy opieki mogą pełnić różne role. Niektórzy mogą skupiać się na opiece medycznej, podczas gdy inni pomagają w ubezpieczeniu, przy zakupie leków lub usługach społecznych.
Koordynatorzy opieki zdrowotnej – są osoby planujące wypisy ze szpitala, kierownicy świadczeń, kierownicy spraw pacjentów, kierownicy prywatnych przypadków geriatrycznych lub osoby na innym stanowisku. Mogą pracować w:
- Placówkach opieki zdrowotnej takich jak szpital, przychodnia, praktyka lekarska;
- Agencji opieki domowej, lokalnej agencji opieki nad osobami starszymi, ośrodku dla seniorów lub innej usłudze społecznej.
Jak zostać koordynatorem medycznym
Jeśli będziesz kontynuować karierę jako koordynator medyczny, konieczne może być wykonanie następujących kroków:
- Uzyskanie tytułu licencjata w dziedzinie zdrowia publicznego
Minimalnym wymogiem, aby zostać koordynatorem medycznym, jest tytuł licencjata w dziedzinie pielęgniarstwa, zarządzania zdrowiem lub innej pokrewnej dziedziny.
- Musisz posiadać tytuł magistra
Choć nie zawsze jest to wymagane, posiadanie tytułu magistra może otworzyć przed Tobą więcej możliwości zatrudnienia jako koordynatora klinicznego i pomóc w rozwoju kariery.
- Zdobądź licencję
Po ukończeniu edukacji możesz uzyskać certyfikat licencjonowanego koordynatora medycznego.
- Zdobywaj doświadczenie
Pracodawcy mogą preferować kandydatów na koordynatorów medycznych z co najmniej dwuletnim doświadczeniem w opiece zdrowotnej. Po ukończeniu studiów rozważ odbycie stażu klinicznego, który pomoże Ci zwiększyć Twoje doświadczenie medyczne. Możesz także szukać stanowisk podstawowych w placówkach opieki zdrowotnej, gdzie możesz nauczyć się interakcji z pacjentami i zarządzania codziennymi operacjami placówki.
Jak szukać pracy na to stanowisko? Za pomocą słów kluczowych, np. koordynator w dziedzinie medycyny, a wyświetlą Ci się najbardziej trafne oferty pracy.
Czym zajmuje się koordynator kliniczny?
Koordynator Kliniczny wykonuje obowiązki związane z opieką nad pacjentem, w tym:
- Dokumentacja wizyt pacjentów;
- Informowanie pacjentów o wynikach leczenia;
- Sterylizacja instrumentów medycznych, takich jak urządzenia MRI i skanery CT.
Wykonują także obowiązki administracyjne w placówce opieki zdrowotnej, takie jak:
- Przekazują środki na jakiś cel;
- Uzupełnianie zapasów leków w placówce;
- Uczestnictwo i udział w zebraniach Działu;
- Kontrola i ocena personelu na miejscu;
- Wdrożenie procedur w placówce;
- Udział w procesie rekrutacji i przyjmowania nowych pracowników medycznych.
Jakie są korzyści z bycia koordynatorem medycznym?
Korzyści z bycia koordynatorem klinicznym obejmują:
- Pracę w dowolnej branży: kilka różnych typów placówek opieki zdrowotnej potrzebuje koordynatorów klinicznych, co oznacza, że możesz pracować z różnymi typami pacjentów przez całą swoją karierę. Na przykład, jeśli lubisz leczyć pacjentów stomatologicznych, możesz pracować w gabinecie dentystycznym, a jeśli lubisz pracować z dziećmi, możesz prowadzić oddział pediatryczny w szpitalu.
- Bezpośrednie pomaganie ludziom: Jako koordynator kliniczny możesz zobaczyć, jak Twoja ciężka praca pozytywnie wpływa na pacjentów. Możesz pomóc zmniejszyć niepokój pacjentów podczas korzystania z opieki, a także śledzić ich postępy i sprawdzać, jak poprawia się ich stan zdrowia.
- Poprawę doświadczeń pacjentów w opiece zdrowotnej: Zorganizowanie i wdrożenie pomocnych procedur może zapewnić pacjentom opiekę wysokiej jakości w placówce. Można na przykład przeszkolić nowy personel w zakresie przestrzegania etycznych ideałów współczucia i przeznaczyć zasoby finansowe, aby wizyty pacjentów były wygodniejsze.
Jaka jest zatem różnica pomiędzy koordynatorem a lekarzem?
Koordynator może nie mieć wykształcenia medycznego, ale mieć powołanie do pomocy. Reszty się dowie. Dobry koordynator zaczyna szczegółowo rozumieć zagadnienia medyczne w kilku specjalizacjach w ciągu 1-2 lat. Lekarze z reguły rozwijają się w jednej specjalności, bardzo głęboko, stają się specjalistami. Studiują swoją nozologię, mają prawo leczyć tę chorobę metodami dostępnymi i certyfikowanymi w Polsce.
Stąd różnica pomiędzy koordynatorem medycznym a lekarzem. Koordynator ma najpełniejszą informację o wszystkich możliwych sposobach pomocy pacjentowi (szczegółowo o zabiegu, kto go wykonuje, gdzie można go uzyskać), ale nie może sam się leczyć. Potrafi jedynie odebrać pacjenta i skierować go na najskuteczniejsze leczenie.
Lekarz ma wykształcenie i praktykę w zakresie leczenia chorób pacjenta, jednak system opieki zdrowotnej często ma ograniczone zasoby i możliwości. A czasami nie jest w stanie zaoferować pacjentowi czegoś ponad to, co sam może zastosować w leczeniu. Koordynatorzy leczenia ugruntowali już swoją pozycję specjalistów, którzy mogą poprawić efektywność całej kliniki i zdobyć lojalność pacjentów.
Materiał partnera, InM / LaEu, fot. jesse orrico, zhen H (unsplash)