Wpływ stresu na zdrowie

Destrukcyjny wpływ stresu na zdrowie – jak się przed nim ochronić w naturalny sposób?

Zdrowie

Nadmierny może niekorzystnie wpływać na spokojne życie. Wywołuje on niepokój, a także obniża nastrój. Aby zadbać odpowiednio o swój organizm i nie dać się stresowi, warto regularnie dbać o siebie. Doskonałą pomocą w tym mogą być najlepsze adaptogeny pochodzenia roślinnego, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Najskuteczniejsze adaptogeny pozwalają zadbać o równowagę emocjonalną, a także o zdrowie fizyczne. Ich działanie opiera się w głównej mierze na kojeniu nerwów i poprawie jakości snu oraz na wzmacnianiu odporności na stres. Poprawiają pracę układu immunologicznego, pokarmowego oraz krwionośnego, a przy okazji regulują gospodarkę hormonalną. Adaptogeny mają także inne istotne dla zdrowia cechy, które są zależne od gatunku rośliny, z której zostały pozyskane. Poprzez poprawę nastroju i zminimalizowanie odczuwania lęku wpływają również pozytywnie na kondycję fizyczną organizmu, który jest lepiej chroniony przed infekcjami oraz chorobami o podłożu innym niż mikrobiologiczne.

Adaptogeny w trosce o ciało oraz umysł

Najskuteczniejsze adaptogeny znane są ludzkości od wielu wieków. Nie są wymysłem ostatnich lat, ponieważ ich historia sięga tysięcy lat wstecz i wywodzi się głównie z terenów Dalekiego Wschodu, gdzie występuje duża ilość roślin adaptogennych. Jednak najlepsze adaptogeny przez te wszystkie lata dowiodły swojego dobroczynnego wpływu na organizm człowieka i zyskały popularność także na Zachodzie. Szczególnie dwie rośliny w ostatnich latach stały się bardzo doceniane, to żeń-szeń i ashwagandha, które są określane jako najskuteczniejsze adaptogeny.

Wpływ stresu na zdrowie

Żeń-szeń i ashwagandha – sprzymierzeńcy dobrego zdrowia

Żeń-szeń jest naturalnym środkiem dodającym energii i witalności. Poza swoim pobudzającym działaniem wpływa również na poprawę koncentracji oraz pamięci, przez co często sięgają po niego uczniowie i studenci. Ponadto wzmacnia układ krwionośny i pomaga zapobiegać miażdżycy. Żeń-szeń mogą stosować osoby, które zmagają z nadmiernym przemęczeniem, stresem i obniżonym nastrojem jak i również libido.

Czytaj również:  Niedługo nie będzie papierosów "light"

Ashwagandhę można natomiast spotkać w wielu preparatach dostępnych na rynku. Wykazuje ona silne właściwości antyoksydacyjne oraz ma zbawienny wpływ na równowagę emocjonalną. Poza pomocą w detoksykacji i wyciszaniem nerwów ashwagandha reguluje gospodarkę hormonalną i poprawia jakość snu. Osoby regularnie ją stosujące zauważają też często poprawę kondycji skóry. Inne warte uwagi roślinne adaptogeny to m.in. różeniec górski, korzeń maca, grzyby reishi czy gotu kola.

Materiał partnera (LH)