Współcześnie, kiedy mamy tak łatwy dostęp do Internetu, widzimy, jak wiele możliwości on nam daje. W sieci możemy robić zakupy, możemy korzystać z bankowości elektronicznej, uczyć się, ale również skorzystać z wizyty lekarskiej online. Wiele osób zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest dobre. Z jakich lekarskich usług możemy skorzystać w sieci? Jak to dokładnie działa oraz czy można otrzymać receptę online? Sprawdź wszystkie niezbędne informacje dotyczące lekarzy działających w sieci oraz ich porad.
W tym artykule
- Lekarz online — kiedy warto skorzystać z takiej opcji?
- Konsultacje online — jacy lekarze są dostępni?
- Konsultacja lekarska stacjonarnie — kiedy lepiej wybrać standardową opcję?
- Czym jest IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta?
- Recepta wystawiona przez lekarza online — jak można ją zdobyć?
- E-recepta – gdzie można ją zrealizować?
Lekarz online — kiedy warto skorzystać z takiej opcji?
Ludzie w XXI wieku są niezwykle zabiegani i zapracowani. Taki tryb życia sprawia, że nie mają za dużo czasu na odpoczynek i relaks, nie mówiąc już o wizytach u lekarza. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z konsultacji online. Jest to doskonały sposób na to, aby spotkać się z lekarzem bez wychodzenia z domu, a ponadto odnowić swoją receptę na leki, które musimy przyjmować stale. Chodzi tutaj przykładowo o tabletki antykoncepcyjne czy też leki na nadciśnienie. Spotkanie z lekarzem online również może być wartościowe, pełne pytań, diagnostyki, wiedzy. Na konsultację online warto zdecydować się w momencie, kiedy nasza przychodnia pracuje w godzinach naszej pracy, a my nie mamy możliwości wyrwać się zza biurka. Z lekarzem online warto skontaktować się też wtedy, kiedy mamy dość typowe objawy choroby i potrzebujemy jedynie recepty na leki. Konsultacja online to strzał w dziesiątkę, jeśli potrzebujemy jedynie omówienia czekającego nas zabiegu czy operacji.
Konsultacje online — jacy lekarze są dostępni?
Zastanawiasz się, jaki lekarz online jest dostępny? Obecnie taką praktykę prowadzi nie tylko lekarz rodzinny, ale również specjaliści. Do lekarza rodzinnego możemy umówić się w sytuacji, kiedy jesteśmy przeziębieni, chcemy uzyskać skierowanie do specjalisty bądź na konkretne badania. W trakcie konsultacji online możemy opowiedzieć swoją historię choroby, przedstawić dolegliwości oraz zapytać o plan działania czy dostępne leki.
W ramach konsultacji lekarskich specjalistycznych, mamy do czynienia z takimi specjalizacjami, jak ginekolog, endokrynolog, alergolog, dentysta, psychiatra czy psycholog. Aby dostać się do lekarza specjalisty, należy zarejestrować się w odpowiednim miejscu. Zadowoleni pacjenci bardzo często polecają strony pośredniczące, które działają niczym rejestracja w standardowym gabinecie. Chodzi tutaj o taką stronę jak https://www.heydoc.pl/. Decydując się na taką konsultację lekarską, należy wziąć pod uwagę, iż konieczne jest wykonanie płatności online.
Konsultacja lekarska stacjonarnie — kiedy lepiej wybrać standardową opcję?
Są jednak sytuacje, kiedy znacznie lepszym wyjściem jest konsultacja lekarska stacjonarnie, czyli w dość standardowy sposób. Może mamy niepokojące objawy, których dotąd nie diagnozowaliśmy? Może poza kaszlem i katarem, boli nas bardzo gardło, mamy na nim naloty i ogólnie nasze samopoczucie jest bardzo złe? Wizyty lekarskie stacjonarnie nadal są bardzo dobrym wyjściem. Trzeba tylko na nie znaleźć czas. Może się to wiązać z wzięciem wolnego. Wizyta w gabinecie lekarskim to możliwość wykonania badania, sprawdzenia ogólnego stanu pacjenta. Kompetentny lekarz z pewnością zleci badania, jak i da skierowanie do innych specjalistów.
Czym jest IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta?
Lekarz online to świetne wyjście. Aby całość była maksymalnie sprawna, powstało specjalne miejsce w sieci, gdzie każdy z nas może założyć swoje konto. Internetowe Konto Pacjenta pozwala skontrolować wszelkie wizyty odbyte online i nie tylko. W ten sposób można sprawdzić, jakie wizyty mieliśmy w ostatnim czasie, czy zostało wydane zwolnienie lekarskie oraz czy trafiła do nas recepta online. Wszystko to dostępne jest na rządowej stronie pacjent.gov.pl. IKP to świetne rozwiązanie, które pozwoli znacznie szerzej zagłębić się w historię chorób danego pacjenta. Wszystkie dane są w jednym miejscu, a ponadto inni lekarze, którzy nas badają i mają z nami do czynienia, mogą mieć dostęp do tego konta, by sprawdzić poprzednie wizyty, brane leki czy zwolnienia.
Recepta wystawiona przez lekarza online — jak można ją zdobyć?
Zastanawiasz się, jak działa konsultacja online? Po zarejestrowaniu się na wizytę należy znaleźć się o wyznaczonej porze na odpowiednim komunikatorze. Niekiedy spotkania odbywają się przy pomocy programu Zoom albo przez Google. Spotkanie w formie elektronicznej pozwala nam zaoszczędzić czas, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnej wizyty. Ważne jest to, że konsultacja z wybranym specjalistą, nawet jeśli jest to lekarz ogólny, zawsze odbywa się na podłożu prywatnym — trzeba za nią zapłacić.
Lekarz ten ma możliwość wystawienia recepty online. Jeśli więc nie masz czasu na wizytę, a chcesz odnowić receptę na tabletki antykoncepcyjne, wizyta u ginekologa online powinna w zupełności wystarczyć.
E-recepta – gdzie można ją zrealizować?
Receptę online można bez przeszkód zrealizować w dowolnej aptece. Musisz mieć specjalny 4-cyfrowy kod, a do tego trzeba podać własny PESEL. Jeśli w domu posiadamy drukarkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby receptę wydrukować. Na kartce znajdzie się kod kreskowy, który w aptece wystarczy zeskanować.
Materiał partnera (LH)