In vitro to proces, który obejmuje cztery etapy. Jego ostatecznym celem jest prawidłowe pobranie komórek rozrodczych, zapłodnienie komórki jajowej i umieszczenie jej w organizmie kobiety.
W tym artykule
Etap 1 – stymulacja owulacji
Celem stymulacji owulacji jest zwiększenie liczby dojrzałych komórek jajowych, dzięki czemu rosną szanse na pobranie prawidłowego zarodka oraz na zajście w ciążę. Indukcja trwa do chwili, aż pęcherzyki będą miały pożądaną wielkość. Następnie lekarz podejmuje decyzję o pobraniu komórek jajowych.
Na czym polega stymulacja owulacji? Każda pacjentka dostaje tzw. kartę monitorowana stymulacji, lekarz notuje w niej dawki leków, które są przepisywane indywidualnie dla danej kobiety. Są one podawane w formie zastrzyków, można też wykonać je samodzielnie w domu – ważne, by odbywało się to o stałej porze. Konsultacje w klinice są z kolei co 2-3 dni, a lekarz sprawdza m.in. wzrost pęcherzyków w jajnikach.
Etap 2 – punkcja
Kolejny etap to pobranie gotowych komórek jajowych, gdy lekarz uzna, że osiągnęły odpowiednią wielkość. Punkcję przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą USG. Zabieg ten trwa około 10-20 minut. Trzeba być na czczo przez 6 godzin przed planowanym znieczuleniem. W trakcie zabiegu mężczyzna oddaje z kolei nasienie w laboratorium.
Etap 3 – transfer zarodków
Teraz czas na laboratoryjne zapłodnienie plemnikiem pobranej komórki jajowej. Zwykle wybiera się sześć komórek jajowych, a z nich otrzymuje się tyle samo zarodków, gdyż nie wszystkie rozwiną się prawidłowo. Zarodki transferuje się drogą dopochwową przy użyciu katetera. Od momentu pobrania komórek jajowych w ciągu 2-5 dni dokonuje się transferu zarodków do jamy macicy, zwykle jeden lub dwa. Przed transferem pacjentka powinna wypić około pół litra wody, by wypełnić pęcherz, co zapewni lekarzowi dobrą widoczność macicy.
Etap 4 – badanie BETA hCG
Kolejny etap to wykonanie testu ciążowego. O tym, czy w organizmie pacjentki rozwija się płód, można dowiedzieć się podczas wykonania badania Beta hCG, czyli ciążowego testu z krwi matki. Wykonuje się go 11 dni po transferze zarodków.
Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz przeprowadza badanie USG w terminie około 7-9 dni od jego odczytania. Jeśli jest negatywny, można zamrozić pozostałe zarodki i wykorzystać je przy kolejnej próbie.
fot. Marjonhorn / Pixabay