Przygotowanie do In Vitro

Jak przygotować się do zabiegu in vitro?

In Vitro

In vitro dla wielu par starających się o dziecko jest jedyną szansą na posiadanie malucha. Wyjaśniamy, jak wygląda przygotowanie do tego zabiegu.

Do zajścia w ciążę niezbędne jest spotkanie dojrzałej komórki jajowej i prawidłowo zbudowanego plemnika. Nie zawsze jest to możliwe. Sztuczne zapłodnienie metodą in vitro jest obok inseminacji domacicznej najefektywniejszą metodą leczenia niepłodności. Metoda in vitro polega na połączeniu plemnika i komórki jajowej poza organizmem kobiety i umożliwia posiadanie potomstwa w przypadku niepłodności.

Przygotowanie do in vitro
Do zabiegu in vitro należy się najpierw przygotować – zarówno medycznie, jak i fizycznie oraz psychicznie. Ma to znaczenie dla powodzenia zapłodnienia.

Przygotowanie do In Vitro

Przygotowanie fizyczne. Pacjentka planująca zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, musi zadbać o odpowiedni sposób odżywiania. Ważne, by dieta była różnorodna. Należy jeść zawsze śniadanie i lekką kolację, łącznie 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach.

By szanse na sukces wzrosły, powinno zadbać się o dobrej jakości białko (chude mięso, ryby, warzywa strączkowe), które usprawni produkcję komórek jajowych, nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, owoce morza, olej lniany), wapń, który odpowiada za składniki odżywcze pomocne przy zapładnianiu (nabiał, zielone warzywa), żelazo (kakao, pieczywo pełnoziarniste, warzywa strączkowe, natka pietruszki, orzechy) oraz kwas foliowy (zboża, orzechy i warzywa zielone). Świeże owoce i warzywa to podstawa diety, gdyż są pełne witamin, mikro- oraz makroelementów. Panie pragnące zajść w ciążę mogą przyjmować też preparaty wielowitaminowe, ale po konsultacji z lekarzem.

Ważne jest też systematyczne nawadnianie organizmu, czyli wypijanie co najmniej 2 litry płynów dziennie. Odstawić trzeba z kolei fast foody, kawę, alkohol i inne używki, m.in. papierosy. Substancje toksyczne zawarte w dymie tytoniowym obniżają szanse na zajście w ciążę nawet o połowę w porównaniu do kobiet niepalących. Można praktykować umiarkowaną aktywność fizyczną, jak spacery czy nieforsujące organizmu ćwiczenia. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Dodatkowo, przyjmowanie jakichkolwiek leków w trakcie trwania stymulacji należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Czytaj również:  Czym jest bank komórek, nasienia i zarodków?

Przygotowanie psychiczne. Duże znaczenie ma też pozytywne nastawienie. Przed zabiegiem in vitro para powinna się wspierać. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest ryzyko niepowodzenia. Walka o dziecko wymaga cierpliwości. Pomagają w tym rozmowy o uczuciach, często wiele par decyduje się także na terapię z psychoterapeutą. Dzięki otwartej rozmowie – o strachu, rozterkach, zawodzie – złe emocje nie kumulują się. Wsparcie psychologiczne ma równie duże znaczenie jak przygotowanie fizyczne.

Fot. poglądowe, Mart Production.