Bank komórek i nasienia

Czym jest bank komórek, nasienia i zarodków?

In Vitro

Bank komórek rozrodczych powstał, by pomóc osobom, nie mogą korzystać z własnych plemników i komórek jajowych, a marzą o potomstwie. Pozwala skorzystać z adopcji prenatalnej, czyli komórki jajowej, nasienia lub zarodków.

Są sytuacje, że kobieta nie może wytworzyć komórki jajowej, albo nasienie mężczyzny nie zawiera żywych plemników. Niepłodność może mieć różne przyczyny – może wynikać między innymi z braku komórek rozrodczych lub po prostu z ich słabej jakości. Z banku nasienia i komórek korzystają m.in. osoby obciążone chorobami genetycznymi, chorujące na nowotwory lub parom, które są po kilku nieudanych próbach z użyciem własnego materiału biologicznego. Korzystanie z ta takiego banku zwykle jest oparte na zasadach anonimowości.

Bank komórek i nasienia

Bank komórek jajowych – dla kogo?
Bank komórek jajowych to szansa dla kobiet, których komórki jajowe uległy zniszczeniu w wyniku leczenia onkologicznego, u których wygasła czynność jajników (AMH <0,5 ng/ml) lub zostały one uszkodzone w efekcie operacji ginekologicznych. Komórki z takiego banku są też pomocne w przypadku pań, jeśli podczas wcześniejszych procedur nie uzyskano odpowiedniej ilości lub jakości komórek jajowych. Z banku mogą też korzystać kobiety, u których wiek biologiczny zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Jeśli teraz lub za chwilę jeszcze nie planują dziecko, mogą zamrozić swoje komórki i skorzystać z nich później, zachowując ich jakość.

Bank nasienia – dla kogo?
Jeśli mężczyzna jest niepłodny, na przykład z przyczyn niezależnych albo w efekcie przebytych chorób przewlekłych lub operacji, jakość jego nasienia może być bardzo niska. W nasieniu może też nie być plemników. By zabieg in vitro był skuteczny, ważne jest, by nasienie od dawców miało najlepszą zdolność zapładniającą, było jak najlepszej jakości (miały parametry powyżej normy).

Bank zarodków
Bank zarodków jest dla par, które nie mogą zajść w ciążę z własnych embrionów. Zarodki trafiają do adopcji prenatalnej przez pary po udanych procedurach leczenia.