Co to jest przeziębienie i grypa? - Czym różni się przeziębienie od grypy? - Jak ustrzec się przeziębienia i grypy? - Jak się leczyć? - Czy stosować antybiotyki? - Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

opracowanie: dr med. Zbigniew Kirkor


CZYM SIĘ RÓŻNI PRZEZIĘBIENIE OD GRYPY?

     Mniej więcej tym czym różni się armia napoleońska od armii Stanów Zjednoczonych. Przeziębienie wywołują zwykle bakterie, które są bardzo prymitywnymi organizmami, a ich siła tkwi w ich ilości. Natomiast grypa wywołana jest przez wirusy - bardzo niebezpieczne drobnoustroje, nieomal inteligentne, zdolne do błyskawicznego działania, a nawet do zmiany swojego wyglądu i właściwości. Wirusy potrafią też ukrywać się w naszym organizmie, by później (nawet po kilku miesiącach czy latach) ponownie zaatakować.

Inne są też objawy przeziębienia i grypy.

Przeziębienie rozpoczyna się powoli. Najpierw drapie nas w gardle, od czasu do czasu kichamy. Jeśli na tym etapie sięgniemy po środki zaradcze, najprawdopodobniej inne objawy nie pojawią się. Grypa zaczyna się nagle, niespodziewanie i błyskawicznie, nawet w ciągu paru godzin. Dopada nad w pracy, w sklepie, podczas snu. Zazwyczaj od razu pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39°C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale. Grypa "zwala nas z nóg" - czujemy się chorzy, niezdolni do pracy i wysiłku.

Po grypie dochodzi czasem do rozwoju powikłań. Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa. Rzadko, na szczęście, w wyniku grypy pojawiają się: zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych.

     Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej. Gorączka rzadko jest wysoka, a nasze ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy. Ponadto grypa atakuje znienacka, przeziębienie zawsze jest skutkiem przemarznięcia, zmiany temperatury, przemoknięcia. (Patrz tabela)


GRYPA PRZEZIĘBIENIE
Początek nagły i błyskawiczny powolny, łagodny
Temp. ciała zawsze wysoka gorączka
(powyżej 39°C)
najczęściej nieznacznie podwyższona
Katar nie zawsze zawsze
Bóle mięśni i stawów bardzo często rzadko
Samopoczucie bardzo złe umiarkowanie złe
Związek z pogodą względny bardzo częsty
Powikłania często rzadko

>> Jak ustrzec się przeziębienia i grypy?