Znieczulenie w stomatologii

Rodzaje znieczuleń u dentysty. Czym się różnią?

ZdrowieStomatologia

Już od wielu lat gabinety stomatologiczne oferują swoim pacjentom w pełni bezbolesne i kompleksowe leczenie zębów. Pozwalają na to różne rodzaje znieczulenia, których formuły są stale udoskonalane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Znieczulenie w stomatologii

Dlaczego warto skorzystać ze znieczulenia?

Obawa przed bólem to jedna z najczęstszych przyczyn unikania zabiegów stomatologicznych przez pacjentów. W konsekwencji udają się oni do dentysty, dopiero gdy dolegliwości są dokuczliwe, a sam problem bardzo zaawansowany. Zazwyczaj przedłuża to leczenie, a często wręcz uniemożliwia zachowanie zęba.

Znieczulenie jamy ustnej pozwala obniżyć ból do minimum, a tym samym zmienia nastawienie psychiczne pacjenta do zabiegów stomatologicznych. Jeśli nie kojarzą się one ze strachem i bolesnymi odczuciami, znacznie pacjenci chętniej pojawiają się w gabinecie stomatologicznym na regularne kontrole i leczenie.

Rodzaje znieczuleń u dentysty

Postęp stomatologii w ostatnich latach pozwala na stosowanie różnego rodzaju znieczuleń, wybieranych wspólnie przez lekarza dentystę i pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań osoby poddającej się leczeniu stomatologicznemu.

Znieczulenie nasiękowe

Najbardziej znanym sposobem niwelowania bólu jest znieczulenie miejscowe, aplikowane jako znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne), czyli zastrzyk robiony pod błonę śluzową jamy ustnej, w okolicy korzenia leczonego zęba. Blokuje ono nerwy obecne w zębinie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, ale pozostaje świadomy. Tego rodzaju znieczulenia mają zastosowanie w wielu dziedzinach dentystyki: od stomatologii zachowawczej, leczenia kanałowego, po chirurgię stomatologiczną.

Znieczulenie powierzchniowe

Znieczulenie u dentysty może być również aplikowane z użyciem maści, żelu lub aerozolu na powierzchni śluzówki. To rozwiązanie dla osób, które boją się bólu i zastrzyków lub dla dzieci. Znieczulenie powierzchniowe stosowane jest zazwyczaj właśnie przed ukłuciem igłą lub w trakcie usuwania zębów mlecznych.

Czytaj również:  Jak rozróżnić ból zęba – poznaj najczęstsze przyczyny dolegliwości

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe polega na aplikacji leku, najczęściej z dodatkiem adrenaliny, uśmierzającego ból w okolicy pnia nerwów. Dzięki temu pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, ale również zimna, ciepła czy dotyku. Znieczulenia z adrenaliną znajdują zastosowanie najczęściej podczas usuwania dolnych zębów bocznych, pozwalając na unieczynnienie nerwu zębodołowego dolnego, a czas ich działania nie jest zazwyczaj dłuższy niż cztery godziny.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Znieczulenie śródwięzadłowe to rodzaj znieczulenia miejscowego, który polega na wstrzyknięciu leku uśmierzającego ból w szparę ozębnową. Jest ono konieczne do zastosowania, jeżeli pojawiają się trudności w znieczuleniu innymi technikami.

Znieczulenie komputerowe

System znieczulania komputerowego wykorzystuje inteligentne rozwiązania pozwalające na delikatne podanie roztworu znieczulającego. Wykonywana przy tym automatycznie aspiracja oraz ciągła kontrola oporu tkanek zapewniają pełne bezpieczeństwo takiego rodzaju znieczulenia.

Znieczulenie ogólne

Leczenie w znieczuleniu ogólnym (sedacji lub pod narkozą) polega na wprowadzeniu pacjenta w stan płytkiego snu. Tego typu znieczulenie wykorzystywane jest w warszawskiej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center w stomatologii zachowawczej, pedodoncji lub chirurgii stomatologicznej. Narkoza sprawdza się szczególnie w przypadku licznych ubytków w jamie ustnej, przy braku współpracy ze strony pacjenta albo przy bardziej skomplikowanych zabiegach.

Przeciwwskazania do znieczulenia

Podanie środków znieczulających zależy w głównej mierze od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Dlatego tak ważne jest poinformowanie stomatologa o lekach lub substancjach, na które jest uczulony pacjent, bądź o innych lekarstwach przyjmowanych stale. Pozwala to stomatologom dobrać odpowiednio dawkę i rodzaj środka znieczulającego. Kobiety powinny uprzedzić lekarza, jeśli są w ciąży, dzięki czemu leczenie będzie przebiegało bezpiecznie zarówno dla nich, jak i rozwijającego się płodu.

Stosowanie znieczulenia pozwala uniknąć bólu i stresu związanego z interwencją lekarza. Ma ono więc istotny wpływ na podjęcie decyzji o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza u pacjentów, którzy mając za sobą złe wspomnienia z przeszłości unikają leczenia.

Czytaj również:  Krzesło ergonomiczne dla dziecka. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Materiał zewnętrzny (LH)