Alergia może mieć różną postać i objawiać się poprzez dolegliwości związane z układem pokarmowym czy oddechowym, a nawet problemy krążeniowo-oddechowe, jednak bardzo często pierwsze symptomy widoczne są na skórze. Dziś podpowiemy, co zrobić gdy pojawią się czerwone plamy na skórze? Jak walczyć z alergią?
W tym artykule
Jakie są objawy skórne alergii?
Jakie są alergii objawy u dorosłych? Bez wątpienia alergia objawy skórne to naprawdę szereg różnych dolegliwości. Jednak niezależnie od przyczyny wystąpienia uczulenia i czynnika drażniącego zwykle pojawia się wysypka czy też czerwone większe plamy. Często towarzyszy im uczucie ściągnięcia czy też swędzenia. Może pojawić się też łuszczenie się skóry. Wysypka nazywana jest też pokrzywką alergiczną. Może pojawić się też obrzęk, pęcherze, nadżerka, czy strupy. Jeżeli nagle występuje stan zapalny skóry, to z pewnością wymaga on interwencji. Można zastosować kosmetyczne czy też apteczne środki łagodzące. To, jak walczyć z alergią skórną może być też zależne od przyczyny wystąpienia danej przypadłości skórnej.
Znajdź przyczynę, by wyeliminować alergen
Na pewno pomocne w dobraniu odpowiednich środków do leczenia objawów skórnych alergii jest znalezienie przyczyny wystąpienia dolegliwości. Jeżeli wykwit skórny pojawił się nagle, to najprawdopodobniej jest to alergia kontaktowa, czyli taka, która jest wynikiem bezpośredniego kontaktu z alergenem. Można udać się do lekarza i wykonać testy na alergię. Nie są one bardzo czasochłonne, a pozwalają poznać substancje i produkty, na które ma się uczulenie. Może się okazać, że przyczyną wysypki skórnej czy wystąpienia czerwonych plam na skórze jest produkt, który niedawno się spożyło, ale takie objawy może dawać nawet uczulenie na słońce. Przyczyną niespodziewanej alergii może być też nowa, dopiero co założona biżuteria, czy ubranie, ale i sytuacja stresowa. Czynników jest naprawdę wiele. Czasami trudno jednoznacznie określić przyczynę. Najlepiej stosować kosmetyki czy maści łagodzące i jednocześnie po kolei eliminować produkty, które podejrzewa się o powstanie alergii. Mowa nie tyle o jedzeniu, bo tu najlepiej zrobić testy, ale np. o materiałach. Są choćby osoby uczulone na metal, ale i lateks czy silikon. Jeżeli ze swoim problemem pójdziecie do lekarza, to na pewno zapyta Was o ostatnio przyjmowane leki, bo i one mogą być przyczyną alergii skórnej. W tym przypadku ich odstawienie może pozwolić szybko powrócić do zdrowia. Jeżeli jesteście w trakcie kuracji antybiotykowej, to oczywiście w przypadku stwierdzenia niepożądanych objawów powinniście skonsultować się z lekarzem, który może zmienić produkt leczniczy na inny, który nie będzie uczulał.
Jak walczyć z alergią skórną?
Eliminacja alergenu jest kluczem do sukcesu. Jeżeli uda się go unikać w przyszłości, to jest szansa, że alergia nie będzie nawracać. Do skóry alergicznej warto stosować kosmetyki łagodzące zaczerwienienia i stany zapalne. Bardzo dobrze sprawdzają się żele, pianki czy kremy z kwasem hialuronowym i niacynamidem. Można też sięgnąć po produkty kosmetyczne z retinolem, który niweluje przebarwienia. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, gdyż zbyt duże stężenie może spowodować nawet nasilenie problemu, zatem należy zaczynać od tych najniższych, by przyzwyczajać organizm. Warto do mycia twarzy stosować też wodę termalną. W przypadku skóry skłonnej do atopii sprawdzą się też produkty bogate w skwalan oraz mocznik, które mają działanie nawilżające.