Alergicy szukają wszelkich sposobów, żeby ulżyć sobie w przykrych dolegliwościach. Okres wiosny i lata nie jest dla nich szczególnie łaskawy – uaktywniają się wówczas objawy alergii na pyłki roślin wiatropylnych, pokarmy i jad owadów błonkoskrzydłych. Jeśli najdzie Cię ochota na wiosenno-letnie porządki i sprzątanie piwnicy czy strychu, to alergia na pleśnie i roztocza kurzu domowego również może dać o sobie znać. Czy będąc alergikiem, jesteś skazany na tylko na leki?
Leczenie alergii – jak wygląda?
Podstawą w postępowaniu z chorobami alergicznymi jest unikanie ekspozycji na substancje, które wywołują objawy. Tyczy się to wszystkich alergenów, począwszy od pokarmów po składniki kosmetyków. Nie zawsze jest to możliwe – wówczas z pomocą przychodzą leki. Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania. Terapia farmakologiczna może się opierać na stosowaniu doustnych preparatów, wziewnych aerozoli lub na odczulaniu. Lek przeciwalergiczny możesz kupić bez recepty i tyczy się to m.in. doustnej bilastyny i części wziewnych sterydów. Na niektóre leki konieczna jest recepta lekarska.
Domowe sposoby na alergie
Pozafarmakologiczne sposoby walki z alergiami są znane od wielu lat i z powodzeniem były stosowane przez nasze babcie i prababcie. Co naprawdę działa i co warto dołączyć do planu terapeutycznego?
Przeciwalergiczne zioła to m.in. pokrzywa, melisa lekarska, miłorząb i krwawnik pospolity. Wykazują działanie przeciwzapalne, bo wpływają hamująco na produkcję histaminy, która jest mediatorem reakcji alergicznych. Można z nich przygotować napary do picia lub robić z nich inhalacje. Ważne! Przed ich użyciem sprawdź tabelę reakcji krzyżowych alergenów i upewnij się, że dane zioła są dla Ciebie bezpieczne.
Miód może się sprawdzić u osób z objawami kaszlu i bólu gardła. Z ostrożnością powinny go stosować osoby uczulone na pyłki roślin wiatropylnych.
Podczas sezonu pylenia unikaj przebywania na dworze, zamykaj okna i ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Wychodząc na zewnątrz, zakładaj maskę z filtrem HEPA, która zapobiega przed wnikaniem pyłków do dróg oddechowych. Podobne zalecenia stosuj jesienią, jeśli jesteś uczulony na pleśnie.
Chłodne kąpiele i zimne kompresy mogą przynieść ulgę w alergiach przebiegających z objawami skórnymi ze świądem. Chłodna temperatura obkurcza naczynia krwionośne skóry, przez co zmniejsza się obrzęk tkanek. [1]
Wapno na alergię – przedawniony mit
Utarło się, że jeśli tylko pojawią się pierwsze objawy alergii, należy sięgnąć po wapno (potoczna nazwa na wapń). Aktualne badania pokazują, że preparaty wapnia nie osłabiają reakcji alergicznych i nie chronią przed postępem objawów. Mogą też wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi przez Ciebie preparatami i osłabiać ich działanie. Stosowanie preparatów wapnia nie jest zalecane. [2]
Naturalne i domowe metody walki z alergią to dobre uzupełnienie profesjonalnego leczenia opracowanego przez lekarza. Działania, które podejmujesz na własną rękę, nie powinny opóźniać włączenia leków ani ich zastępować. Mają za zadanie wspierać walkę z alergią, ale same mogą być zbyt mało skuteczne.
Bibliografia
[1] A. L. Goddard i P. A. Lio, „Alternative, Complementary, and Forgotten Remedies for Atopic Dermatitis”, Evid Based Complement Alternat Med, t. 2015, s. 676897, 2015, doi: 10.1155/2015/676897.
[2] „Calcium preparations do not inhibit allergic reactions: a randomized controlled trial”. Dostęp: 26 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/paim/issue/article/4049
materiał partnera (wp/12)