Kinesiotaping twarzy to zyskująca popularność technika terapeutyczna, która przyciąga uwagę nie tylko pod kątem poprawy zdrowia, ale też urody. Popularne tejpy są często klejone w różnych partiach ciała w celu zmniejszenia bólu czy przyspieszenia gojenia urazów, zaś stosowane na twarz dają efekt odświeżenia i odmłodzenia. Jak działa kinesiotaping i jakich efektów możesz się spodziewać?
W tym artykule
Co to jest kinesiotaping twarzy?
Kinesiotaping twarzy to technika plastrowania dynamicznego, która wykorzystuje elastyczne taśmy (tejpy) pokryte z jednej strony klejem. Mają one specyficzną budowę, dzięki której odpowiednio naciągnięte poprawiają krążenie, rozluźniają napięte mięśnie, a także zmniejszają widoczność zmarszczek.
Taping jest skuteczny, jeśli taśmy zostaną zastosowane prawidłowo. Na twarzy zwykle klejone są od obwodu w stronę części centralnej. Wykorzystuje się do tego krótkie odcinki plastrów, które mogą być przytwierdzone gęsto obok siebie. Miejsce i sposób aplikacji zależy od tego, jaki efekt planujesz uzyskać.
Zaletą kinesiotapingu twarzy jest to, że możesz wykonać go samodzielnie w domu. Plastry dostępne są w wielu kolorach i szerokościach, więc bez problemu dobierzesz odpowiednie dla siebie. Samo klejenie nie jest trudne, a w Internecie znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące ich aplikacji w konkretnych wskazaniach.
Przeciwwskazania do kinesiotapingu twarzy
Chociaż kinesiotaping twarzy to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, w niektórych sytuacjach nie jest on zalecany. Przede wszystkim przeciwwskazaniem jest ewentualna alergia na same plastry. Na szczęście to rzadkie sytuacje, ponieważ tejpy są wykonane z materiałów hipoalergicznych. Oprócz tego taping nie jest wskazany w przypadku:
- uszkodzeń skóry – np. oparzenia, stany zapalne, niezagojone rany,
- infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, np. opryszczki,
- przewlekłych chorób dermatologicznych, które objawiają się w obrębie twarzy, np. łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące tego, czy możesz bezpiecznie stosować kinesiotaping twarzy, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Tym bardziej, jeśli cierpisz na choroby skórne i jesteś pod stałą opieką dermatologa.
Jak przykleić taśmy do kinesiotapingu twarzy?
Proces aplikacji tejpów nie jest skomplikowany i składa się zaledwie z kilku kroków.
- Na początku oczyść twarz z kosmetyków czy makijażu i dokładnie ją osusz.
- Przytnij plastry do odpowiedniej długości. Zaokrąglij ich brzegi – w ten sposób będą się dłużej trzymały na skórze.
- Naklej plastry w wybrany sposób.
- Po aplikacji delikatnie potrzyj taśmy, żeby podnieść nieco temperaturę – w ten sposób klej będzie mocniej trzymał się skóry.
Najważniejszy jest punkt trzeci, czyli sposób naklejenia plastrów. Zaczyna się zawsze od przyłożenia jednego końca taśmy w tzw. bazie, czyli miejscu, w którym będzie ona naciągać skórę. Następnie, stosując odpowiednio silny, dostosowany do potrzeb naciąg, przyklej plaster na długości. Pamiętaj, żeby nie naciągać taśmy podczas nakładania jej początku i końca, a jedynie środek.
Kinesiotaping twarzy – jakich efektów możesz się spodziewać?
Taping twarzy wpływa korzystnie nie tylko na wygląd, ale też kondycję skóry oraz struktur położonych pod nią. Dlatego może być wykorzystany w leczeniu np. bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, ponieważ obniża nadmierne napięcie mięśni twarzy. Stosowany jest również do redukcji bólu migrenowego czy pourazowego, a także jako wsparcie terapii uszkodzeń nerwów w obszarze twarzy.
Efekty estetyczne, jakie możesz uzyskać poprzez kinesiotaping twarzy, to m.in.:
- zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych,
- poprawa owalu twarzy,
- przyspieszenie procesów gojenia i regeneracji skóry,
- poprawa mikrokrążenia,
- zwiększenie elastyczności skóry,
- zmniejszenie opuchlizny i worków pod oczami,
- poprawa asymetrii twarzy wynikającej z nadmiernego napięcia mięśni,
- lekkie modelowanie twarzy, w tym uniesienie kącików ust.