Nudności w ciąży to częsty objaw, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ale dla wielu przyszłych mam mogą być wyzwaniem. Oto kilka porad, które mogą pomóc złagodzić to dolegliwe uczucie.
Sposoby na nudności w ciąży
Jedz małe posiłki często. Zamiast trzech dużych posiłków, spróbuj jeść mniejsze, ale częściej. To może pomóc utrzymać poziom cukru we krwi i zapobiegać nudnościom. Na mdłości pomaga odpowiednia i zdrowa dieta. Sięgaj po wysokobiałkowe produkty i pij dużo wody. Produkty ograniczające nudności to m.in. imbir, cytryna, limonka, rumianek, migdały, liście malin i mięta.
Wybieraj odpowiednie produkty. Unikaj tłustych, ciężkich posiłków, które mogą być trudne do strawienia. Zamiast tego skoncentruj się na lekkich, łatwo strawnych przekąskach, takich jak krakersy, tosty czy gotowane zboża.
Pij dużo płynów. Woda jest najlepsza, ale jeśli ciężko Ci ją pić, spróbuj ziołowych herbat, które mogą łagodzić żołądek, takich jak mięta lub imbir. Każdej kobiecie pomaga coś innego – na przykład woda po ugotowanym ryżu, melisa czy inny płyn.
Unikaj nieprzyjemnych zapachów. Silne zapachy mogą wywołać nudności, więc staraj się ich unikać. Jeśli gotowanie wywołuje dyskomfort, poproś kogoś o pomoc w przygotowywaniu posiłków.
Ruszaj się. Krótka przechadzka na świeżym powietrzu może poprawić samopoczucie i zmniejszyć uczucie nudności.
Odpręż się. Stres może nasilać nudności, więc ważne jest, aby znaleźć czas na relaks. Techniki oddechowe, joga dla kobiet w ciąży czy medytacja mogą pomóc.
Wypróbuj akupresurę. Bransoletki przeciwnudnościowe działające na punkt akupresurowy na nadgarstku mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów.
Zwróć uwagę na suplementy. Niektóre kobiety stwierdzają, że witamina B6 lub imbir w formie suplementów pomaga im radzić sobie z nudnościami. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.
Posłuchaj swojego ciała. Jeśli Twoje ciało mówi Ci, że potrzebuje odpoczynku, postaraj się to uszanować. Nudności mogą być znakiem, że potrzebujesz zwolnić tempo.
Konsultacja lekarska
Jeśli nudności są bardzo silne i utrudniają Ci jedzenie lub picie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W skrajnych przypadkach może to być hiperemeza ciężarnych, stan wymagający leczenia medycznego. Porozmawiaj z innymi przyszłymi mamami. Często dzielenie się doświadczeniami i poradami może pomóc.
Podsumowanie
Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, i co pomaga jednej kobiecie, niekoniecznie musi pomóc innej. Ważne jest, aby znaleźć to, co działa dla Ciebie. Nudności w ciąży zwykle mijają po pierwszym trymestrze, ale jeśli utrzymują się dłużej, warto szukać skutecznych dla siebie metod łagodzenia ich, zawsze w porozumieniu z lekarzem.
fot. Cparks / Pixabay