Dom to jedyne miejsce, w którym osoba niepełnosprawna może czuć się w pełni swobodnie. Aby jednak tak było, przestrzeń mieszkalna wymaga specjalnej aranżacji. W projekcie mieszkania osoby niesprawnej fizycznie należy uwzględnić zarówno odpowiedni rozkład pomieszczeń, jak i wyposażenie i urządzenie każdego z nich. Kuchnia, łazienka, a także pokój dziecięcy muszą spełniać określone wymogi, aby mogły być nazwane funkcjonalnymi i przystosowanymi do osób z ograniczeniami ruchowymi. Co będzie ważne? Sprawdź!
W tym artykule
Zagrożenia dla dziecka korzystającego z wózka inwalidzkiego w domu
Nieprzystosowanie mieszkania do wymagań niepełnosprawnego dziecka niesie za sobą wiele zagrożeń. Pierwszym z nim są znane wszystkim progi pomiędzy pomieszczeniami. Zbyt wysokie progi w stosunku do niewielkich kół, w jakie wyposażone są wózki inwalidzkie domowe to bardzo złe połączenie, które niesie za sobą duże ryzyko upadku. Z tym ryzykiem wiąże się też przesiadanie na toaletę bądź łóżko w momencie, kiedy wokół nich nie ma odpowiednich uchwytów. Kolejnym przykładem jest obecność schodów przy jednoczesnym braku rampy lub podjazdu. Dzieci zamieszkujące taki dom za każdym razem chcąc przedostać się na inne piętro, muszą korzystać z pomocy osób trzecich. Wąskie przejścia i ograniczone przestrzenie sprawiają, że dziecko nie może wykonać swobodnego ruchu na wózku, co może doprowadzić do kolizji z meblami.
Dom dziecka niepełnosprawnego – udogodnienia
Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie niepełnosprawnemu dziecku? Zarówno starsi, jak i młodsi powinni posiadać dostosowany do swoich potrzeb wózek dla dzieci niepełnosprawnych, który poprawi ich jakość życia. W domu bardzo często sprawdzają się też wózki rehabilitacyjne dla dzieci, które dodatkowo wspierają rozwój niepełnosprawnego. Ważna będzie tu też wolna przestrzeń, która umożliwi swobodne przemieszczanie się na wózku oraz brak dywanów, które utrudniałyby jazdę. Drzwi powinny mieć co najmniej 100 cm szerokości, aby pozwolić na swobodne wjechanie przez nie wózkiem. Kluczem do sukcesu jest tu też mniej mebli, dzięki czemu pozostawimy jak najwięcej wolnej przestrzeni. Półki powinny być z kolei rozmieszczone na tyle nisko, aby dziecko bez problemu mogło sięgnąć po ulubione zabawki. Tak samo powinno być z kontaktami. Należy umieścić je na tyle nisko, aby dziecko swobodnie mogło dosięgnąć do nich bez konieczności podnoszenia się. Warto zainwestować też w żarówki sterowane za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie bądź oświetlenie reagujące na ruch.
Nie należy zapominać o wszelkiego rodzaju uchwytach, które powinny być obowiązkowym wyposażeniem łazienki. W łazienkach najlepiej sprawdzą się wanny bądź prysznice podłogowe, umożliwiające wjazd wózkiem do kabiny. Należy pamiętać, że zarówno dno wanny, jak i prysznica musi być wyłożone warstwą antypoślizgową. Sedes i umywalka powinny być na stosunkowo niskiej wysokości, aby dziecko nie miało problemu z dosięgnięciem do nich. Dobrze, żeby były one podwieszane, co umożliwi jak najbliższy dojazd wózka.
Dofinansowanie na zakup urządzeń dla osób niepełnosprawnych
Uzupełnieniem aranżacji może być winda domowa zamontowana wewnątrz domu jednorodzinnego bądź podnośnik dla niepełnosprawnych pozwalający na przetransportowanie osoby niepełnosprawnej bez użycia siły opiekuna. Rozwiązanie to umożliwia podniesienie osoby niesprawnej fizycznie i przetransportowanie jej np. z łóżka na wózek inwalidzki itd. Inne ciekawe rozwiązanie do schodołaz dla niepełnosprawnych (sprawdź dostępną ofertę na https://strefa-zdrowia.com.pl/sprzet-rehabilitacyjny/schodolazy/), czyli urządzenie, które wspomaga przemieszczanie się po schodach. Z jego pomocą niepełnosprawny może pokonać nawet kilka pięter. Schodołaz stanowi akcesorium lekkie i mobilne, bardzo łatwe w transporcie, jednak do jego rozłożenia niezbędna jest pomoc osoby trzeciej. Innym przykładem urządzenia ułatwiającego życie jest krzesełko schodowe, które można zmontować na każdym rodzaju schodów. Krzesła schodowe napędzane są za pomocą akumulatorów i poruszają się po szynie jezdnej, która zamontowana jest na schodach.
Dofinansowanie na zakup tego typu urządzeń udziela jedynie PFRON. Nie ma możliwości sfinansowania sprzętu na NFZ.