Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem – jak reagować?

Medycyna

Problemy z oddychaniem, a wręcz niemożność nabrania powietrza w płuca, to nieprzyjemne i stresujące uczucie. Niestety może się pojawić w przebiegu wielu chorób, nie tylko tych układu oddechowego, ale też kardiologicznych czy neurologicznych. Jakie mogą być potencjalne przyczyny problemów z oddychaniem i jak na nie reagować?

Z czego mogą wynikać problemy z oddychaniem?

Problemy z oddychaniem można podzielić według różnych kryteriów, ale najważniejszy dotyczy czasu ich trwania. Duszność może być:

  • napadowa – może wynikać m.in. z ostrego zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, ataku astmy, zatorowości płucnej, zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) lub przewlekłego zapalenia oskrzeli, zawału serca,
  • przewlekła – w przebiegu np. POChP i innych przewlekłych chorób płuc, niewydolności serca, niedokrwistości, niektórych chorób neurologicznych.

Problemy z oddychaniem mogą też pojawić się u osób z zaburzeniami lękowymi, w sytuacji stresowej i podczas ataku paniki. Czasem występują po wysiłku fizycznym. Mogą też wynikać z obecności ciała obcego w drogach oddechowych, zwłaszcza u małych dzieci[1].

Jak leczyć problemy z oddychaniem?

Potencjalnych przyczyn problemów z oddychaniem jest mnóstwo. Leczenie zależy od tego, co je wywołało, a także od natężenia duszności. Jeśli to ostry napad, może nawet zagrażać życiu chorego. Jak zachować się w nagłych sytuacjach?

  1. Jeśli osoba w Twoim otoczeniu ma atak duszności, posadź ją w pozycji, która nie utrudni oddychania.
  2. Rozepnij ubranie pod szyją i postaraj się przewietrzyć pomieszczenie.
  3. Osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą z pewnością będzie miała przy sobie odpowiednie leki na takie sytuacje. Pomóż jej je zażyć.
  4. Postaraj się uspokoić chorego i stale kontroluj jego stan.
  5. W razie konieczności wezwij karetkę[2].

Najczęstszą przyczyną przewlekłych problemów z oddychaniem są choroby płuc. W niektórych z nich, np. POChP czy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, w drogach oddechowych zalega kleista, gęsta flegma. Żeby usprawnić oddychanie, możesz wtedy zastosować tabletki na kaszel mokry np. z ambroksolem. To lek wykrztuśny – pobudza produkcję rzadkiej wydzieliny, która upłynnia tą lepką w oskrzelach. Dzięki temu łatwiej ją odkrztusić, drogi oddechowe się oczyszczają i oddychanie sprawia mniej problemu[3].

Czytaj również:  Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie pomóc?

Problemy z oddychaniem w codziennym życiu

Przewlekłe duszności wymagają też pewnych zmian w trybie życia. Organizm potrzebuje odpoczynku i zwolnienia tempa. Przyjrzyj się swojej diecie – czy odżywiasz się zdrowo? Pamiętaj, że otyłość również sprzyja duszności. Ważna jest też aktywność fizyczna, dlatego nie rezygnuj z niej, ale dostosuj do obecnych możliwości organizmu.

Poproś lekarza prowadzącego o instrukcje dotyczące postępowania w razie ataku duszności. Pokaże Ci, jak efektywnie oddychać, jak się uspokoić w tej sytuacji i które pozycje ciała są najlepsze w Twoim przypadku. Warto też skonsultować się z fizjoterapeutą, który zapozna Cię z ćwiczeniami oddechowymi i wskaże, jak wzmocnić mięśnie oddechowe.

Jeśli Twoja choroba przebiega z nadprodukcją wydzieliny, pij dużo płynów. One również rozrzedzają śluz i w ten sposób usprawniają oddychanie. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz oraz nawilżaj w nich powietrze.

Problemy z oddychaniem to zjawisko częstsze niż mogłoby się wydawać. Ważne, żeby mieć je pod kontrolą i być przygotowanym na ewentualne napady duszności.


[1]Duszność | https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.11. [dostęp: 29.09.2023]
[2]Duszność. Atak astmy | https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/212059,dusznosc-atak-astmy [dostęp: 29.09.2023]
[3]Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1, 14-19.

materiał partnera (wp/12m)