Jest wiele sposobów ochrony przed niepożądaną ciążą. Wybór jest kwestią indywidualną i uwzględniać stan zdrowia kobiety, wiek, ew. obciążenia genetyczne, schorzenia, aktywność seksualną i osobiste preferencje oraz potrzeby.
Antykoncepcja to kontrola płodności. Stosowano ją już w czasach starożytnych. Z kolei w średniowieczu popularny był stosunek przerywany. Do zabezpieczenia stosowano też osłonki z jagnięcej skóry.
Były to inne sposoby niż oferuje dzisiejsza medycyna i inna była ich skuteczność. Dzisiaj do wyboru są różne metody, które obniżają ryzyko zajścia w ciążę. Wybrane z nich chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (wenerycznymi). Poznaj główne metody antykoncepcji i ich skuteczność.
Pierwsza prezerwatywa
Pierwszą prezerwatywę opracowano na początku lat 80. XX wieku. W 1839 roku wynaleziono proces wulkanizacji kauczuku. Pierwsze kondomy w ten sposób produkowane pojawiły się w 1855 roku, a ich grubość była podobna do… dętki rowerowej! Z kolei pół wieku później pojawiły się tabletki antykoncepcyjne. Dziś stosowane są metody mechaniczne oraz hormonalne.
Mechaniczne metody antykoncepcji
Te metody antykoncepcyjne polegają na fizycznym zablokowaniu nasienia, by nie trafiło ono do narządów rodnych kobiety. Popularne są prezerwatywy, które należy założyć na członek przed rozpoczęciem stosunku. Dodatkowo zabezpieczają przed chorobami wenerycznymi. Są też dostępne gąbki dopochwowe, kapturek naszyjkowy oraz gumowy krążek ze środkiem plemnikobójczym.
Hormonalne metody antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety. Dzięki niej dochodzi do zatrzymania owulacji, czyli wtedy nie dochodzi do uwolnienia jajeczka, a zapłodnienie nie jest możliwe. Popularne metody hormonalne to m.in. tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, zastrzyki antykoncepcyjne i domaciczne wkładki hormonalne.
Różne metody zapobiegania ciąży mają odmienną skuteczność. Dodatkowo na działanie danej metody ma wpływ także to, czy jest ona używana zgodnie z zaleceniami. Wkładka domaciczna ma skuteczność, według wskaźnika Pearla, 99,8 proc. Jest najskuteczniejsza. Poza nią należy wymienić zastrzyk, tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (zawierają progestagen i estogen), tabletki jednoskładnikowe (z progestagenem), prezerwatywy dla mężczyzn, a na końcu metody naturalne.
fot. sasint / Pixabay