prezerwatywa

Jak różne metody antykoncepcji wpływają na nasz nastrój i zdrowie psychiczne?

Antykoncepcja

Antykoncepcja to nie tylko środek zapobiegający niechcianej ciąży, ale również czynnik wpływający na zdrowie i samopoczucie wielu kobiet. Dlaczego? Bo mają wpływ na gospodarkę hormonalną. Znając mechanizmy działania różnych metod antykoncepcyjnych, można lepiej zrozumieć ich wpływ na zdrowie psychiczne.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to najbardziej popularna metoda hormonalnej antykoncepcji. Zawierają one syntetyczne formy estrogenów i progestagenów, które wpływają na cykl miesiączkowy kobiety. Mimo że dla wielu kobiet są one skuteczne i bezpieczne, mogą też wpływać na nastrój. U niektórych pacjentek obserwuje się objawy depresji, lęków czy zmienności nastroju. Powodem mogą być fluktuacje hormonalne wywołane przez tabletki, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich przez lekarza prowadzącego.

Plastry i pierścienie antykoncepcyjne

Podobnie jak tabletki, te metody antykoncepcyjne również opierają się na hormonach. Mogą więc wywoływać podobne objawy. Jednak ze względu na inny sposób dostarczania hormonów do organizmu, skutki uboczne mogą być mniej nasilone lub inaczej się objawiać – trzeba obserwować swoje ciało, samopoczucie i ew. symptomy zgłosić do ginekologa / endokrynologa.

Wkładki domaciczne a nastrój kobiety

Wkładki hormonalne działają podobnie do innych metod hormonalnej antykoncepcji i mogą wpływać na nastrój w sposób zbliżony do tabletek. Wkładki miedziane działają bez użycia hormonów, więc teoretycznie powinny mieć mniejszy wpływ na zdrowie psychiczne. Niemniej jednak, niektóre kobiety zgłaszają dyskomfort czy bóle podczas stosowania tej metody, co może wpływać na ich samopoczucie czy wiązać się ze stresem albo niechęcią do zbliżeń fizycznych.

Iniekcje antykoncepcyjne (zastrzyki)

To długodziałająca metoda, której składnikiem jest progestagen, który hamuje owulację, czyli uwolnienie jajeczka z jajnika. Dodatkowo, powoduje zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co utrudnia plemnikom dostęp do jajeczka. Zmienia też błonę macicy, co uniemożliwia implantację zapłodnionego jajeczka. Iniekcje mogą, podobnie jak inne metody hormonalne, wpływać na nastrój kobiety.

Czytaj również:  Lato – uważaj na choroby weneryczne. Zagrożenia i profilaktyka

A jak działają na nastrój naturalne metody planowania rodziny?

Te metody opierają się na obserwacji cyklu miesiączkowego i nie wprowadzają do organizmu żadnych substancji chemicznych. W związku z tym nie mają one bezpośredniego wpływu na zdrowie psychiczne. Jednak wymagają one od kobiety stałej obserwacji i analizy, co może być stresujące. Mogą też wiązać się ze stresem czy niepewnością, wymagają też ciągłego kontrolowania sytuacji.

Każda metoda antykoncepcji może inaczej wpływać na zdrowie psychiczne kobiety. Kluczem jest indywidualne podejście i rozmowa z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem, który pomoże dobrać odpowiednią metodę, biorąc pod uwagę zarówno fizyczne, jak i psychiczne potrzeby pacjentki. W razie złego samopoczucia dobierze inny sposób lub zleci do przetestowania inne tabletki antykoncepcyjne.

fot. sasint / Pixabay