Cykl menstruacyjny jest złożonym procesem, który jest ściśle regulowany przez hormony. Dzięki różnym metodom antykoncepcji możliwe jest kontrolowanie i modyfikowanie tego procesu. Wiele metod antykoncepcji działa właśnie przez oddziaływanie na poziomy hormonów, co może prowadzić do zmian w cyklu menstruacyjnym. Warto o tym pamiętać, jeśli stosujesz albo planujesz zacząć stosować antykoncepcję. Więcej informacji znajdziesz poniżej.
Metody antykoncepcji mają różny wpływ na cykl menstruacyjny. Dla wielu kobiet regularność i przewidywalność cyklu jest zaletą. Jednak niektóre kobiety mogą doświadczać nieregularnych lub bolesnych krwawień, które mogą być dla nich problematyczne.
W tym artykule
Tabletki antykoncepcyjne
Tradycyjne tabletki antykoncepcyjne, zawierające kombinację estrogenów i progestagenów, działają przez hamowanie owulacji. W efekcie zapłodnienie nie jest możliwe. Zwykle kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne doświadczają regularnych, lżejszych i mniej bolesnych miesiączek.
Nieregularne krwawienia lub ich brak nie jest niczym dziwnym – organizm przystosowuje się i potrzebuje zwykle kilku cykli. To normalne na początku stosowania tabletek – z czasem jednak zauważysz regularność. W badaniu opublikowanym w „Contraception” w 2011 roku stwierdzono, że kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne często zgłaszają krótsze i mniej obfite krwawienia.
Warto też pamiętać o zjawisku krwawienia z odstawienia tabletek. Ma ono miejsce w efekcie zaprzestania przyjmowania takiej antykoncepcji. Jeśli przyjmujesz ją bez przerwy między seriami, to krwawienie nie wystąpi.
Plaster antykoncepcyjny i pierścień dopochwowy
Obie te metody dostarczają kombinację hormonów podobnych do tych, które są zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Mogą one wpływać na cykl menstruacyjny w podobny sposób, czyniąc go bardziej przewidywalnym.
Zastrzyki z progestagenem
Zastrzyki z progestagenem działają przez hamowanie owulacji i zmianę śluzu szyjki macicy, co utrudnia przejście plemników. Wiele kobiet stosujących Depo-Provera doświadcza nieregularnych krwawień lub ich całkowitego ustania. Badanie z 2004 roku opublikowane w „Contraception” wykazało, że ponad połowa kobiet stosujących Depo-Provera przez rok nie miała miesiączki.
Implanty antykoncepcyjne
Implanty antykoncepcyjne, takie jak Nexplanon, są małymi prętami umieszczanymi pod skórą. Uwalniają one progestagen, co hamuje owulację. Podobnie jak w przypadku zastrzyków, wiele kobiet doświadcza nieregularnych miesiączek lub ich braku.
Spirala z progestagenem (IUD)
Spirale z progestagenem, takie jak Mirena, działają poprzez zmienianie śluzu szyjki macicy i hamowanie owulacji. Wielu użytkowniczkom IUD z progestagenem krwawienia menstruacyjne stają się słabsze lub ustają całkowicie.
Antykoncepcja a miesiączka – jakie są korzyści?
Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych ma zatem różne „przyjazne” skutki uboczne – jak m.in. regulacja cyklu i minimalizowanie bólu, ulga, mniej bolesny okres, lepsze samopoczucie czy poprawa kondycji skóry i włosów.
Ważne jest, aby konsultować się z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem, by wybrać metodę antykoncepcji, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i preferencjom.
photo by Anna Shvets/pexels