Afty i pleśniawki powstają w jamie ustnej. To drobne punkty pojawiające się na błonie śluzowej, które mogą wywoływać dyskomfort podczas mówienia czy jedzenia. Podpowiadamy, jak można je zwalczyć.
Pleśniawki oraz afty to różne infekcje. Powodem występowania pleśniawek są zakażenia o podłożu grzybiczym, a aft – bakteryjnym albo wirusowym.
Pleśniawki. Pleśniawki to zapalenie jamy ustnej, spowodowane przez grzyby z grupy drożdżaków. Jeśli zauważysz białe, małe naloty, np. na języku, dziąsłach, podniebieniu i policzkach, zapewne będą to pleśniawki. Często występują w skupiskach.
Ich leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych dokładnie w miejscu ich wystąpienia. Świetnie działa też odpowiednia i regularna higiena jamy ustnej.
Afty. Afty to nadżerki o owalnym kształcie i owrzodzenia na błonie śluzowej. Powodują dyskomfort i są nieestetyczne. Mają zwykle czerwoną obwódkę i bolą mocniej. Około 60 proc. zmian na błonach śluzowych to właśnie afty. Co więcej, mogą nawracać. Często narzekają na nie osoby noszące aparaty ortodontyczne lub protezy.
Ich leczenie polega na miejscowym nałożeniu specjalnych preparatów antybakteryjnych i ściągających – sprawdzą się żele, płukanki i aerozole. Upewnij się, że w ich składzie nie ma alkoholu. Warto stosować też łagodzące płukanki – wyciągi z rumianku albo szałwii lekarskiej. Jeśli problem będzie nadal, dentysta przepisze zapewne steryd lub antybiotyk.
fot. slavoljubovski / Pixabay