młoda kobieta siedząca na blacie i jedząca zdrowe jabłko

Zdrowe nawyki żywieniowe wspierające krążenie krwi w nogach

Dietetyka

Dobre krążenie krwi żylnej jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Na krążenie krwi w nogach może wpływać wiele czynników, w tym to, jak się odżywiamy. Które pokarmy mają pozytywny wpływ na krążenie krwi w nogach?

Zdrowa dieta na krążenie krwi – czyli jaka?

Dla zachowania zdrowia żył i dobrego krążenia nie trzeba bardzo eksperymentować z codziennym jadłospisem. Wystarczy dobrze zbilansowana dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy.

Dieta powinna być różnorodna i powinny znajdować się w niej pokarmy będące źródłem:

  • zdrowych węglowodanów – głównie produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa,
  • zdrowych tłuszczów – tłuszcze roślinne, ryby,
  • białka – jaja, mleko, chude mięso.

Dieta wspierająca krążenie krwi w nogach powinna być niskosodowa. Bardzo ważne jest wypijanie dużej ilości wody w ciągu dnia. Unikaj potraw wysokoprzetworzonych i z długim składem na etykiecie.

Dobre nawodnienie a krążenie krwi w nogach

Wypijając minimum 2 litry wody dziennie, wspierasz przepływ krwi w naczyniach żylnych. Woda, którą wypijasz, w jelicie jest wchłaniana do krwiobiegu. Bardzo upraszczając, można powiedzieć, że w ten sposób rozcieńcza się krew. Ma to swoje korzyści, ponieważ krew wówczas płynie szybciej i istnieje mniejsze ryzyko zakrzepów.

Błonnik a krążenie krwi w nogach

Spożywanie błonnika w połączeniu z dobrym nawodnieniem organizmu ma wpływ na motorykę jelit. W jaki sposób wpływa to na krążenie żylne w nogach? W jamie brzusznej przebiegają duże naczynia żylne, do których wpływa krew odprowadzana z nóg. W przypadku zaparć lub nasilonych wzdęć może dochodzić do ucisku na te żyły, co utrudnia przepływ krwi z nóg w kierunku serca. Dzięki regulacji wypróżnień można tego uniknąć. [1]

Czytaj również:  Jakie witaminy są kluczowe w diecie wegetariańskiej?

Kwasy tłuszczowe omega-3

Ten typ kwasów tłuszczowych można znaleźć głównie w tłustych rybach. Kwasy omega-3 są od lat znane ze swoich właściwości obniżających poziom cholesterolu we krwi i pozytywnego wpływu na kontrolę ciśnienia tętniczego. Okazuje się również, że mogą one zmniejszać zdolność do tworzenia się skrzepów krwi, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z niewydolnością żylną.

Witamina C

Jej źródłem są przede wszystkim owoce cytrusowe, ale także brukselka, papryka i truskawki. Witamina C jest składnikiem potrzebnym do budowy kolagenu i elastyny, czyli białek wchodzących w skład ściany naczyń krwionośnych u człowieka. [2]

Rutyna

To naturalny bioflawonoid, którego źródłem są głównie owoce cytrusowe, ale znajdziesz go także w pomidorach, liściach czarnego bzu i jabłkach. Ma działanie uszczelniające na drobne naczynka krwionośne. W dodatku może ograniczać działanie czynników, które zwężają naczynka krwionośne i doprowadzają do obrzęków oraz stanów zapalnych. [3]

Dobre krążenie w nogach – dieta to nie wszystko!

Problem krążenia krwi w naczyniach nóg jest bardzo szeroki. Pozytywne zmiany w diecie nie wyczerpują tematyki związanej z tym, jak wspierać przepływ krwi. Warto pamiętać m.in. o aktywności fizycznej, zaprzestaniu palenia oraz noszeniu wygodnego obuwia.

Kluczowe jest także szybkie reagowanie na wszelkie objawy sugerujące, że z budową i funkcją naczyń nie jest w porządku. Jak najszybciej trzeba reagować na:

  • często pojawiające się wylewy krwi i stosować leczenie krwiaków podskórnych pod kontrolą lekarską;
  • pajączki naczyniowe i obrzęki, które mogą świadczyć o początkach niewydolności żylnej.

Zawsze, jeśli martwisz się o zdrowie swoich nóg, możesz zgłosić się na wizytę do lekarza.

Bibliografia

[1]     A. Akbar i A. P. Shreenath, „High Fiber Diet”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 5 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559033/

[2]     A. W. Ashor, J. Lara, J. C. Mathers, i M. Siervo, „Effect of vitamin C on endothelial function in health and disease: A systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials”, Atherosclerosis, t. 235, nr 1, s. 9–20, lip. 2014, doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2014.04.004.

Czytaj również:  Suplement, lek, wyrób medyczny – jakie są różnice?

[3]     „Rutin – an overview | ScienceDirect Topics”. Dostęp: 5 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/rutin
materiały partnera (wp)