Preparaty z witaminami o działaniu przeciwutleniaczy nie chronią przed rozwojem chorób układu krążenia – donieśli naukowcy z USA na łamach pisma „Lancet”. Autorzy podkreślają też, że preparaty z witaminą A mogą nawet być związane z podwyższonym ryzykiem zgonu z powodu tych schorzeń.
Przeciwutleniacze, do których należą witaminy A i E, mają udział w neutralizowaniu tzw. wolnych rodników, bardzo toksycznych cząsteczek, które powstają w procesach przemiany materii i sprzyjają utlenianiu ważnych składników komórek. Według badaczy, wolne rodniki mają istotny udział w uszkadzaniu ścianek naczyń krwionośnych, przez co sprzyjają odkładaniu płytki miażdżycowej.
Pewna grupa wcześniej przeprowadzonych badań sugerowała, że witaminy pełniące rolę przeciwutleniaczy, mogą opóźniać rozwój i postępy miażdżycy naczyń i w ten sposób chronią przed rozwojem chorób układu krążenia. Jednak żadne z szeroko zakrojonych doświadczeń nie wykazało podobnego związku.
Zespół Marca S. Penna z Clinic Foundation w Cleveland przeanalizowali dane zebrane w siedmiu seriach badań, w których testowano wpływ witaminy E na choroby serca oraz ośmiu serii badań, w których sprawdzano wpływ beta-karotenu, z którego powstaje witamina A. W każdej serii brało udział ponad 1 tys. osób, a okres, w którym śledzono stan zdrowia pacjentów, wynosił od 1 do 12 lat.
Okazało się, że przyjmowanie witaminy E nie obniżało ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia oraz z innych powodów. Nie zaobserwowano też, by sprzyjało obniżeniu ryzyka wystąpienia udaru mózgu, w porównaniu z osobami, które nie zażywały preparatów w tą witaminą.
Natomiast beta-karoten był związany z małym, ale potwierdzonym statystycznie wzrostem ryzyka zgonu z różnych powodów, w tym z powodu schorzeń układu krążenia.
„Wyniki naszej analizy wskazują, że powinno się aktywnie przestrzegać przed zażywaniem preparatów witaminowych z beta- karotenem i witaminą A. Zalecamy także przerwanie testów klinicznych z użyciem tych związków” – komentuje Penn.
Badacz nie zaleca również stosowania w prewencji chorób serca preparatów z witaminą E, bo nie wpływa ona hamująco na postępy tych schorzeń.
(pap)