choroby macicy a ciąża

Czy choroby i wady macicy przekreślają szansę na ciążę?

In Vitro

Zdarzają się sytuacje, w których nieprawidłowości w budowie macicy są przyczyną niepłodności. Podobnie zresztą jak inne choroby tego kobiecego narządu. Nie muszą one oznaczać, że pacjentka nie ma szans na spełnienie marzenia o dziecku. Poniżej krótko omawiamy najczęstsze wady i choroby macicy.

Dlaczego wady macicy mają wpływ na niepłodność?

Macica to narząd, w którym zarodek zaczyna się rozwijać już kilka dni po zapłodnieniu. Anatomiczne wady macicy mogą być problemem z zajęciem w ciążę, a nawet być przyczyną niepłodności. Niewłaściwie zbudowana macica oznacza też upośledzenie jej ważnych funkcji. Nie każda wada przekreśla szanse – te o łagodnej formie nie muszą być dużym problemem. Medycyna ma rozwiązania, by zdiagnozować i korygować wybrane z nich. 

Wybrane wady macicy

By zdiagnozować przyczyny niepłodności związane z budową macicy, ginekolog przeprowadza zabieg histeroskopii. Najlepiej go wykonać w pierwszej fazie cyklu, tuż po miesiączce. Warto też korzystać z ultrasonografii trójwymiarowej (USG 3D) w trakcie diagnozowania wad macicy.

Macica jednorożna i dwurożna. Jedną z wad budowy tego narządu jest macica jednorożna, czyli taka, w której jeden z rogów macicy nie rozwinął się w pełni lub w ogóle się nie rozwinął. Taka macica zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego.

Macica dwurożna ma charakterystyczne „zapadnięcie” w obrębie dna macicy. Narząd ma kształt przypominający rogi, stąd też nazwa. Jeśli wada jest poważna, a zmiany duże, mogą wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę. Może też dochodzić do przedwczesnych porodów i poronień.

Macica z przegrodą / podwójna macica. Przegroda często dzieli macicę na dwie mniejsze komory. Gruba przegroda w macicy może sprawić, że płód nie będzie miał odpowiednich warunków do rozwoju – z takich ciąż, jeśli do nich dojdzie, często rodzą się wcześniaki potrzebujące przebywać kilka tygodni lub miesięcy w inkubatorze. 

Macica przegrodzona występuje, gdy w jamie macicy jest przegroda w postaci błony łącznotkankowej i przegradza jamę całkowicie lub częściowo. Taka macica może zwiększać ryzyko poronień czy przedwczesnego porodu. Można też rozważyć usunięcie przegrody macicy.

Czytaj również:  In vitro a ekstremalne wahania nastrojów

Macica podwójna występuje, gdy nie dojdzie do połączenia przewodów Mullera jeszcze na etapie życia płodowego. Efektem jest rozdwojenie trzonu i szyjki macicy. W zaawansowanych przypadkach – również pochwy. Macica podwójna może wpływać na poronienia, przedwczesne porody, nieodpowiednie ułożenie płodu i kłopoty z zajściem w ciążę.

Macica łukowata. Kolejna wada to macica łukowata, czyli z uwypukleniem, ale nie jest ona problemem dla kobiet chcących zajść w ciążę.

Mięśniaki. Choroby macicy, które mogą wpływać na niepłodność, to duże mięśniaki.